پلیس برمه مانع از خشونت علیه مسلمانان نمی‌شود

Image caption در خشونتهای سال پیش در میکتیلا بیشتر شهر سوزانده و تخریب شد

بی بی سی ویدئویی بدست آورده که نشان می دهد پلیس برمه شاهد خشونتها علیه مسلمانان بوده اما اقدامی انجام نداده است. این ویدئو را خود پلیس برمه فیلمبرداری کرده است. این در حالیست که امروز قرار است اتحادیه اروپا تحریمها علیه برمه را لغو کند.

این ویدئو ماه پیش در خشونتهای شهر میکتیلا فیلمبرداری شده که باعث کشته شدن ۴۳ نفر شد. ویدئو نشان می دهد گروهی به مغازه طلافروشی یک مسلمان حمله می کنند و آن را آتش می زنند.

ویدئو نشان می دهد که صاحب مغازه هم آتش گرفته است و صدای جمعیت شنیده می شود که شعار می دهند "رویش آب نریزید، بگذارید بمیرد."

در جایی دیگر از فیلم آشوبگران بودایی مردی را که قصد فرار داشت به دام می اندازند و او را با چوبدستی بی رحمانه مضروب می کنند طوری که به نظر می رسد زنده نمانده باشد. در بین ضاربین یک راهب بودایی هم دیده می شود.

تنها در یک صحنه از این ویدئو دیده می‌شود که پلیس زنان و بچه های مسلمان را به محلی دور از خانه های شعله ور هدایت می‌کند.

این در حالیست که به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا امروز دوشنبه (دوم اردیبهشت) قرار است به سبب "پیشرفت قابل ملاحظه اصلاحات" در برمه، تحریمهایی را که به دلیل سرکوب آزادیها اعمال کرده بود لغو کند.

جونا فیشر خبرنگار بی بی سی در سنگاپور می گوید با وجود انتشار این ویدئو به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا امروز لغو دائمی تحریمها را اعلام کند. این تحریمها پارسال به حالت تعلیق در آمده بود. البته لغو تحریم شامل تسلیحات نمی شود.

به گفته خبرنگار بی بی سی این ویدئو به این دلیل اهمیت دارد که شدت خشونتها را بوضوح آشکار می کند. بعلاوه خود پلیس برمه آن را فیلمبرداری کرده است.

گفته می شود خشونتهای میکتیلا که بیست و نهم اسفند اتفاق افتاد از درگیری زوجی بودایی که قصد داشتند طلایشان را در یک جواهر فروشی بفروشند با صاحب مسلمان آن آغاز شده.

این بحث و جدل به کشته شدن یک راهب بودایی منجر می شود و از آن به بعد خشونتهای فرقه ای دوباره در برمه شعله ور می شود.

پیش از آن در ماههای ژوئن و اکتبر سال گذشته، درگیریهای فرقه ای در ایالت راکین باعث کشته شدن بیش از دویست نفر شده بود. در آن مورد تجاوز به و قتل یک زن جوان بودایی در ماه می بهانه شروع خشونتها شد و هزاران نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا مجبور به فرار و آوارگی شدند.

امروز قرار است سازمان دیده بان حقوق بشر در نیویورک اعلام کند که شواهد روشنی از بی تفاوتی دولت برمه در قبال پاکسازی قومی و جنایت علیه مسلمانان ایالت راکین دارد. این سازمان می گوید این شواهد را از گفتگو با بیش از صد نفر و نیز حضور مستقیم در منطقه بدست آورده است.

پرزیدنت تین سین از سال ۲۰۱۰ که به قدرت رسید صدها زندانی از جمله زندانیان سیاسی را آزاد کرده است و به رسانه ها آزادی عمل بیشتری داده است.

انتخابات میان دوره ای سال پیش هم نسبتا آزاد و نصفانه برگزار شد و دموکراسی خواهان برمه ( که رهبرشان آنگ سان سوکی برنده جایزه صلح نوبل است) بعد از پیروزی قاطع در آن انتخابات چند نماینده در پارلمان برمه پیدا کردند.

مطالب مرتبط