بیش از ۱۸۵ نفر در درگیری ارتش نیجریه با اسلامگرایان کشته شدند

Image caption بیشتر شهر بوکو حرم در آتش سوخته

در درگیری ارتش نیجریه با شبه نظامیان اسلامگرا در شمال نیجریه دستکم ۱۸۵ نفر کشته و بیش از دو هزار خانه تخریب شده است. بر اساس گزارشها بیشتر شهر باگا در شمال این کشور در آتش سوخته شده و خیابانهای آن مملو از اجساد انسان و احشام است.

به گفته دولت و منابع نظامی نیجریه، روز جمعه ارتش این کشور در شهر دورافتاده و آرام باگا در مرز چاد با شبه نظامیان اسلامگرا درگیر شد تا آنها را وادار به عقب نشینی به شهر بوکوحرم کند.

در این درگیری شهر باگا زیر آتش سلاحهای سنگین و نارنجک انداز قرار گرفت. اهالی شهر به بوته زارهای اطراف فرار کردند اما یکشنبه بعد از ظهر ( اول اردیبهشت) پس از بازگشت به شهر، متوجه شدند که بیشتر شهر سوخته و خیابانها پر از اجساد کشته شدگان و احشام است.

به گفته اهالی، بیشتر شهر در آتش سوخته به همین دلیل بیشتر اجساد بشدت سوخته اند و قابل شناسایی نیستند.

بشیر عیسی یکی از اهالی شهر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است:" همه مردم از جمعه شب در بوته زارهای اطراف شهر بودند اما چون فرماندار به شهر برگشت، ما هم کم کم به شهر برگشتیم."

"الان در شهر مشکل غذا وجود دارد چون تمام بازارها سوخته اند. ما هنوز هم مشغول جمع آوری اجساد زنان و بچه ها از بوته زارها و نهرها هستیم."

به گفته یک خبرنگار محلی، این درگیری نشانه افزایش قوت گرفتن شبه نظامیان اسلامگراست که مدتهاست در شمال نیجریه فعالیت می کنند.

بنا بر گزارشها بسیاری از این شبه نظامیان به زبانهای خارجی تکلم می کنند و در درگیریهیا اخیر از سلاحهای سنگینتری استفاده کرده اند.

از سال ۲۰۰۹ حضور شبه نظامیان در بوکوحرم بیش از هزاران کشته بر جای گذاشته است. بوکوحرم در زبان هوسا -زبان محلی- یعنی "آموزش غربی حرام است".

این شهر یکی از مراکز عملیات اسلامگرایانی است که می خواهند در باریکه ای از شمال نیجریه، ایالتی اسلامی پایه گذاری کنند.

مطالب مرتبط