فعالیت 'صدای خراسان' در تاجیکستان متوقف شد

Image caption فعالیت خبرنگاران رادیو "صدای خراسان" در تاجیکستان به مدت 3 ماه متوقف شد

وزارت امور خارجه تاجیکستان فعالیت خبرنگاران بخش تاجیکی رادیو "صدای خراسان" متعلق به جمهوری اسلامی ایران را به مدت سه ماه متوقف کرده است.

بهمن مهربان، مدیر دفتر رادیو "صدای خراسان" در تاجیکستان، روز دوشنبه ۲۲ آوریل، این اطلاع را تأیید، اما از ابراز نظر در مورد دلایل این اقدام خودداری کرد.

آقای مهربان ضمن صحبت تلفنی به بی‌بی‌سی گفت: "دلیل این امر را نمی‌دانم، شما این را از مرجعش سؤال کنید. نظر رادیو صدای خراسان در سایت اینترنتی آن منعکس شده است."

در سایت بخش تاجیکی رادیوی "صدای خراسان" حدس زده شده است که این اقدام وزارت امور خارجه تاجیکستان احتمالا در پی پخش بیانیه عالم شیرزمان اف، مسئول حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان در ولایت بدخشان در مصاحبه با "نزاویسیمایا گزتا"ی روسیه و مصاحبه خبرنگار رادیو با رحمت‌الله‌ زایراف، رهبر این حزب در مورد مشکلات مرز تاجیکستان با چین صورت گرفته است.

آقای زایراف در این صحبت گفته بود که بر خلاف توافقات تاجیکستان و چین در باره تعین خطوط مرزی، مرزبانان چینی در منطقه ناحیه مرغاب تاجیکستان به ۲۰ کیلومتری عمق این کشور وارد شده و نشانه‌های مرزی نصب کرده‌اند.

اما روز ۱۶ آوریل سال جاری، وزارت امور خارجه تاجیکستان این خبر را رد کرد.

رحمت‌الله‌ زایراف نیز به خبرگزاری‌ها گفت که او یک سال قبل، پس از دیدار از ناحیه مرغاب ولایت بدخشان با رادیوی "صدای خراسان" صحبت کرده، ولی نمی‌داند چرا این مصاحبه پس از این مدت زیاد پخش شده است.

در سایت رادیوی "صدای خراسان" آمده است: "صدای خراسان از مقامات تاجیکستان می‌پرسد که حتی با فرض نادرست بودن اظهارات مقامات حزب سوسیال-دموکرات، چرا مجوز خبرنگاران صدای خراسان باید لغو شود؟ آیا از نظر وزارت خارجه تاجیکستان مسئولیت صحت اظهارات مصاحب شونده با خبرنگار است؟ آیا در تاجیکستان در صورتی که اظهارات یک منبع خبری رد شود، رسانه منتشرکننده خبر باید مجازات گردد؟"

ابوالفیض عطایف، سخنگوی وزارت امور خارجه تاجیکستان به نوبه خود گفت که به دلیل پخش "خبر دروغین و تهمت" فعالیت خبرنگاران بخش تاجیکی "صدای خراسان" متوقف شده است.

همزمان، آقای عطایف تأکید کرد، با توجه به روابط خوب و حسنه وزارت امور خارجه تاجیکستان با ایران و خبرنگاران بخش تاجیکی رادیو "صدای خراسان"، مدت توقیف فعالیت خبرنگاران این رسانه تنها به مدت ۳ ماه مقرر شده است.

او گفت: "طبق قانونهای تاجیکستان و نظامنامه وکالتهای خبرنگاران خارجی، این خبرنگاران در تاجیکستان باید در باره حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این کشور خبرهای واقعی انتشار نمایند."

در ظرف یک سال اخیر، وزارت خارجه تاجیکستان، از تمدید مدت وکالت خبرنگاری گلناره روشن و عبدالقیوم قیومزاد، خبرنگاران بخشهای ازبکی و تاجیکی رادیو "آزادی"، متعلق به ایالات متحده آمریکا خودداری کرده، اما رسماً در مورد علل این اقدام ابراز نظری نکرده است.

مطالب مرتبط