لغو تحریم برمه با وجود اتهام پاکسازی قومی مسلمانان

Image caption دیده بان حقوق بشر: دولت برمه در کمپین پاکسازی قومی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا دخالت دارد

اتحادیه اروپا در واکنش به اجرای اصلاحات سیاسی در برمه، تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور و مقام‌های ارشد آن را لغو کرده است.

این در حالیست که سازمان دیده‌بان حقوق بشر، مقام‌های برمه را در ارتباط با خشونت‌های سال گذشته علیه اقلیت مسلمان در این کشور مسوول دانسته و به پاک سازی قومی متهم کرده است.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که در واکنش به اجرای اصلاحات سیاسی در برمه، تحریم‌های تجاری و اقتصادی علیه این کشور و مقام‌های ارشد آن را به طور کامل لغو می‌کند.

این تحریم‌ها سال گذشته به حال تعلیق درآمده بود. آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان و فعال دموکراسی برجسته در برمه، از لغو کامل آنها حمایت کرده است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که تصمیم آن‌ها شامل حال تحریم‌های تسلیحاتی نمی‌شود.

در بیانیه آن‌ها آمده است که برمه هنوز باید «چالش‌های مهمی» به ویژه در مورد اقلیت مسلمان را برطرف کند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر با رفع کامل تحریم‌ها در مقطع فعلی مخالف بودند.

فیلیپ رابرتسون، مدیر بخش آسیایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، تصمیم اتحادیه اروپا را زود هنگام و تاسف بار توصیف کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر دوشنبه با انتشار گزارشی شواهد و مدارکی مبنی بر بی‌تفاوتی دولت برمه در سال گذشته میلادی در قبال پاکسازی قومی و جنایت علیه مسلمانان ایالت راکین را منتشر کرد.

این سازمان می‌گوید این شواهد را از گفتگو با بیش از ۱۰۰ نفر و نیز حضور مستقیم در منطقه بدست آورده است.

Image caption دولت برمه اتهامات وارده از سوی دیده بان حقوق بشر را رد کرده است

فیلیپ رابرتسون گفت: «نیروهای امنیتی برمه در مواردی مداخله کردند تا از خشونت جلوگیری کنند و از مسلمانانی که فرار می‌کردند محافظت کنند، اما آن‌ها اغلب در زمان حملات خود را کنار کشیدند یا به طور مستقیم از مهاجمانی که مرتکب قتل و جرائم دیگر می شدند، حمایت کردند.»

او افزود: «دولت برمه در کمپین پاکسازی قومی علیه روهینگیا دخالت داشته است، کمپینی که تا امروز از طریق ممانعت از کمک رسانی و محدودیت در تردد آن‌ها، ادامه دارد.»

روز دوشنبه بی‌بی سی ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد پلیس برمه شاهد خشونت‌ها علیه مسلمانان بوده اما اقدامی انجام نداده است. این ویدئو را خود پلیس برمه فیلمبرداری کرده بود.

این ویدئو ماه پیش در خشونت‌های شهر میکتیلا فیلمبرداری شده که باعث کشته شدن ۴۳ نفر شد. ویدئو نشان می‌دهد گروهی به مغازه طلافروشی یک مسلمان حمله می‌کنند و آن را آتش می‌زنند.

گفته می‌شود خشونت های میکتیلا که ۲۹ اسفند اتفاق افتاد از درگیری زوجی بودایی که قصد داشتند طلایشان را در یک جواهر فروشی بفروشند با صاحب مسلمان آن آغاز شد.

این بحث و جدل به کشته شدن یک راهب بودایی منجر می‌شود و از آن به بعد خشونت های فرقه‌ای دوباره در برمه شعله ور می‌شود.

پیش از آن در ماه های ژوئن و اکتبر سال گذشته، درگیری های فرقه‌ای در ایالت راکین باعث کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر شده بود. در آن مورد تجاوز به و قتل یک زن جوان بودایی در ماه مه بهانه شروع خشونت‌ها شد و هزاران نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا مجبور به فرار و آوارگی شدند.

پرزیدنت تین سین از سال ۲۰۱۰ که به قدرت رسید صد‌ها زندانی از جمله زندانیان سیاسی را آزاد کرده است و به رسانه‌ها آزادی عمل بیشتری داده است.

انتخابات میان دوره‌ای سال پیش هم نسبتا آزاد و نصفانه برگزار شد و دموکراسی خواهان برمه (که رهبرشان آنگ سان سوکی برنده جایزه صلح نوبل است) بعد از پیروزی قاطع در آن انتخابات چند نماینده در پارلمان برمه پیدا کردند.

مطالب مرتبط