بازرگان هلندی به پرداخت غرامت به قربانیان تسلیحات شیمیایی صدام حسین محکوم شد

وان آنرات
Image caption وان آنرات به دلیل فروش مواد شیمیایی به حکومت سابق عراق به حبس و پرداخت غرامت محکوم شده است

یک بازرگان هلندی به پرداخت غرامت به قربانیان حملات شیمیایی رژیم سابق عراق محکوم شده است.

روز چهارشنبه ۴ خرداد (٢۴ آوریل)، دادگاهی در شهر لاهه در هلند، فرانس وان آنرات، شهروند این کشور را به پرداخت مبلغ چهارصد هزار یورو به شانزده تن از آسیب دیدگان حملات شیمیایی حکومت صدام حسین، رهبر سابق عراق، محکوم کرد.

بر اساس رای دادگاه، هر یک از شاکیان پرونده مبلغ بیست و پنج هزار یورو غرامت دریافت می کند.

قضات دادگاه، آقای وان آنرات را به دلیل فروش مواد مورد استفاده در تولید تسلیحات شیمیایی به حکومت سابق عراق مسئول آسیب جسمی به شاکیان پرونده تشخیص دادند.

فرانس وان آنرات پیشتر به دلیل فروش این مواد به حکومت صدام حسین بین سال های ١٩٨٥ تا ١٩٨٩، به جرم "تبانی و همکاری" در ارتکاب جنایت علیه بشریت به هفده سال حبس محکوم شده و در حال حاضر، دوران محکومیت خود را در هلند سپری می کند.

Image caption در حمله شیمیایی به حلبچه چند هزار غیرنظامی کرد کشته شدند

ارتش عراق از این مواد برای تولید گاز خردل استفاده کرد و آن را علیه کردهای مخالف و همچنین نیروهای ایرانی در جریان جنگ ایران و عراق به کار برد.

در حمله شیمیایی به منطقه حلبچه در شمال غرب عراق در سال ١٩٨٨، پنجهزار تن از کردهای آن کشور جان خود را از دست دادند.

شاکیان پرونده همگی از افراد غیرنظامی هستند که گفته اند در زمان حملات شیمیایی ارتش عراق، در یکی از شهرهای مورد حمله زندگی می کردند و در اثر تماس با گاز خردل، به شدت آسیب دیدند.

فرانس وان آنرات برای نخستین بار در سال ١٩٨٩ در ایتالیا بازداشت شد. بازداشت او در آن سال بر اساس حکم بازداشت بین المللی صادر شده در محاکم قضایی ایالات متحده صورت گرفت.

او توانست قبل از استرداد به آمریکا، به عراق بگریزد و چهارده سال بعد را با نام مستعار در آن کشور زندگی کرد.

پس از حمله نیروهای به رهبری آمریکا به عراق در سال ٢٠٠٣ و سقوط حکومت صدام حسین، فرانس وان آنرات به هلند بازگشت و در دسامبر سال ٢٠٠٤ در آن کشور دستگیر شد.

این بازرگان سابق هلندی از آن زمان تا کنون در زندان بوده است.