دوشنبه اظهارات ژرینوفسکی را "تهمت و تحقیر" خواند

Image caption انتظار می‌رود، در پایان کار این جلسه، مجلس نمایندگان کشور واکنش رسمی خود را در رابطه به این موضوع به دومای روسیه ارسال کنند.

پارلمان تاجیکستان ضمن یک مراجعه به دومای دولتی روسیه ابراز نظرهای برخی از مقامات دولتی و چهره‌های سیاسی این کشور در مورد تاجیکستان را “تحقیر و تهمت” عنوان کرد.

شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان که روز چهارشنبه 24 آوریل، در اجلاس پارلمان طرح مراجعه به پارلمان روسیه را معرفی می‌کرد، گفت: "خبر و گزارشها در باره تاجیکان و تاجیکستان در وسائط اخبار عموم روسیه اساس واقعی نداشته و از تنقید به تحقیر و تهمت تبدیل یافته است."

آقای ظهوراف به عنوان مثال از قضیه بازرسی قطارهای مسافربری تاجیکستان توسط مقامات نهادهای دولتی روسیه و نشر جریان آن از طریق تلویزیون دولتی آن کشور یادآور شد که مهاجران تاجیک را "مایه افزایش بیماری، کثیفی، نشئه‌مندی، بیکاری و بی‌فرهنگی در روسیه" خوانده‌اند.

رئیس مجلس نمایندگان گفت: "به ما منت می‌کنند که گویا مهاجران تاجیک در یک سال به مقدار 3 میلیارد دلار به وطن پول انتقال داده‌اند، اما در باره آن که آنها در روسیه به مبلغ 20 میلیارد دلار کار را اجرا کرده‌اند، چیزی نمی‌گویند."

همچنین، او صحبت ولاديمير ژرینوفسکی، رهبر حزب لیبرال-دموکرات و معاون رئیس دومای دولتی روسیه در شبکه تلویزیون "روسیه-1" را نوع تحقیر در قبال مردم تاجیک و رئیس جمهوری تاجیکستان که سیمای ملت محسوب می‌شود، ارزیابی کرد.

در مراجعه مجلس نمایندگان تاجیکستان به دومای دولتی روسیه آمده است: "سخنان ژرینوفسکی که نخبگان سیاسی روسیه را نمایندگی می‌کند، برای رهبر دولت و مردم تاجیکستان تحقیرآمیز بوده و به روحیه دوستی و شراکت استراتژیک موافقت ندارد. این گفته‌ها می‌تواند به روابط این دو کشور لطمه جدی وارد کند."

نمایندگان پارلمان تاجیکستان ابراز نظرهای "بیپایه و مغرضانه" مقامات نهادهای دولتی و چهره‌های سیاسی روسیه در مورد دولت و مردم تاجیکستان را شدیداً محکوم کرده، از جانب روسیه قاطعانه تقاضا می‌کند، در ابراز نظرهای رسمی نزاکت را رعایت کنند.

همزمان، تأکید شده است که مجلس نمایندگان تاجیکستان و دومای دولتی روسیه باید تلاش کنند، تا روابط این دو کشور در روحیه دوستی، همکاریهای متقابلا سودمند و مشارکت استراتژیک رشد کند.

ولاديمير ژرینوفسکی، معاون رئیس دومای روسیه در یک برنامه شبکه تلویزیون دولتی "روسیه-1" در روز 18 آوریل سال جاری، از جمله در باره روند مهاجرت کاری تاجیکستان به روسیه و قیمت پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان، سخنرانی احساساتی داشت که در رسانه‌ها سر و صدا ایجاد کرد.

آقای ژرینوفسکی در این برنامه از جمله گفت: "حالا دوستان شما، کمونیستان تاجیک دوباره قیمت پایگاه نظامی ما در تاجیکستان را بی‌شرمانه بالا می‌برند. برای همین ما می‌گوییم که ما دیگر مهاجران شما را نمی‌پذیریم. آن وقت رحمان، رهبر دولت چه کار می‌خواهد بکند؟ او خیلی خوب می‌فهمد که آن زمان وقت او به پایان می‌رسد. زیرا اسلامیهای افغان تاجیکستان را ضبط و رحمان را به مانند نجیب‌الله در مرکز شهر به دار می‌آویزند."

این سخنان به گفته صاحب‌نظران "تحقیر‌آمیز" ولاديمير ژرینوفسکی در رسانه‌های مستقل تاجیکستان واکنشهای مختلفی در پی داشته است.

از جمله، محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، دو روز قبل در نشست خبری این حزب این اظهارات آقای ژریناوسکی را محکوم کرد.

اما او گفت که پاسخ رسمی به این اظهارات به صلاحیت مقامات دیپلماتیک تاجیکستان، از جمله وزارت امور خارجه است. او افزود هرچند در مورد برخی از سیاستهای داخلی با پرزیدنت رحمان موافق نیست، اما او را رئیس جمهور خود می‌داند و تحقیر نسبت رهبر کشورش را قبول ندارد.

وزیرت خارجه تاجیکستان در روز سه‌شنبه‌ 23 آوریل، یوریی پاپ اف، سفیر روسیه را فرا خواند و یادداشتهای رسمی وزارت در مورد اظهارات اخیر نماینده دوما و معاون نخست‌وزیر روسیه در مورد تاجیکستان را به او تسلیم کرد.

در یادداشت مربوط به اظهارات ولاديمير ژرینوفسکی از جمله آمده است: "این که منصبداران دولتی و جمعیتی از طریق رسانه‌ها سخنهای از حقیقت دور، تهمتناک، تحقیرآمیز و غیردوستانه می‌کنند، ما را نگران کرده است و به مناسبات دوستانه دو کشور اخلال جدّی وارد می‌سازد."

مقامات تاجیکستان در یادداشت دیگر ادعاهای دمیتریی راگازین، معاون نخست‌وزیر روسیه مبنی بر عبور تاجیکستانیان از مرز روسیه توسط قطارها با شناسنامه ها این کشور را نیز بی‌پایه خواندند. آنها تاکید کرده اند که اتباع تاجیکستان تنها با استفاده از گزرنامه های خارجی توسط قطار به روسیه سفر می کنند.