هیگل در مصر؛ چهره‌های جدید، پیوندهای قدیمی

Image caption امارات متحده عربی مقصد بعدی وزیر دفاع آمریکاست

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، در ادامه سفر خاورمیانه‌ای خود، به قاهره رفته و در دیدارش با رهبران مصر، بر حمایت واشنگتن از روند دموکراتیک در این کشور تاکید کرده است.

شاید محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرا و ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع و فرمانده ارتش مصر، چهره‌های جدیدی برای آقای هیگل باشند ولی در تعاملات استراتژیک با واشنگتن تغییری ایجاد نکرده‌اند.

به باور ناظران، خواسته های اصلی چاک هیگل از هیات حاکمه جدید و ارتش تازگی ندارد: برقراری ثبات در مصر و حفظ پیمان صلح با اسرائیل.

خالد الجندی، کار‌شناس موسسه تحقیقاتی بروکینگز در واشنگتن، می‌گوید که رابطه استراتژیک طرفین حول محور نظامی دور می‌زند.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: 'محور این رابطه، رابطه ارتش دو کشور است که با ثبات‌ترین جنبه تعاملات واشنگتن و قاهره به حساب می‌آید و از زمان کناره گیری حسنی مبارک هیچ تغییری در آن ایجاد نشده است. به همین خاطر بخش اعظم کمک‌های آمریکا به مصر کمک‌های نظامی است.'

'بهترین سرمایه گذاری'

دولت باراک اوباما برای سال مالی ۲۰۱۴ میلادی از کنگره یک و نیم میلیارد دلار کمک بلاعوض برای مصر درخواست کرده است.

حداقل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از این مبلغ، به ارتش مصر داده می‌شود. قرار است فقط حدود ۲۵۰ میلیون دلار از این مبلغ صرف طرح‌های عمرانی - اقتصادی مصر شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هفته پیش در کنگره گفته بود که یکی از بهترین 'سرمایه گذاری‌هایی' که واشنگتن در ۳۰ سال گذشته در عرصه خارجی انجام داده است، کمک‌های سالانه بلاعوض به ارتش مصر بوده است.

این کمک‌ها بر اساس پیمان صلح کمپ دیوید اعطا می‌شود که با میانجی گری آمریکا در سال ۱۹۷۹ میلادی بین اسرائیل و مصر منعقد شد. بنا بر این پیمان، اسرائیل سالانه بیش از سه میلیارد دلار از دریافت می‌کند.

جان کری گفته بود: 'ارتش مصر یکی از مهم‌ترین عناصر صلح اسرائیل و مصر است. در حال حاضر آتش بس غزه به خاطر رابطه ارتش و سازمان اطلاعاتی مصر و اسرائیل ادامه دارد. ما نباید ارتباطمان را با ارتش مصر از دست بدهیم.'

تعدادی از نمایندگان کنگره این روزها می‌گویند که کمک‌های سالانه به مصر باید به عملکرد درست محمد مرسی در عرصه حقوق بشر، آزادی بیان و رعایت حقوق اقلیت‌های مذهبی مشروط شود.

دولت باراک اوباما با وجود کسری بودجه کلانش، کاهش یا محدودیت کمک‌ها به مصر را رد کرده است.

با وجود به قدرت رسیدن اخوان المسلمین در مصر، واشنگتن همچنان به ارتش مصر به عنوان یک متحد مهم نگاه می‌کند و حمایت مستقیم از آن را برای حفظ ثبات و تامین منافعش در منطقه ضروری می‌داند.