به دنبال زنده یا مرده زیر آوار در بنگلادش

Image caption گفته می شود مالک این ساختمان در حال حاضر فراری است.

در داکای بنگلادش جستجو به دنبال قربانیان آوار یک ساختمان ادامه دارد.

گمان می رود دست کم ۹۶ نفر براثر فروریختن این ساختمان در پایتخت کشور جان خود را از دست داده باشند.

نیروهای امداد با دستگاه های حفاری و داوطلبان در کنار آنها گاه با دست خالی آوار را جابه جا می کنند تا بلکه بتوانند زنده ماندگان را نجات دهند.

ده ها هزار نفر از اعضای خانواده قربانیان در محل حادثه جمع شده اند.

این حادثه پرسش های تازه ای را درباره استاندارد های ضعیف ساخت و ساز و ایمنی بنگلادش مطرح کرده است.

بنگلادش یکی از بزرگترین تولید کنندگان لباس در جهان است و برای بسیاری از شرکت های مهم لباس غربی با کارگر ارزان لباس ارزان تهیه می کند.

پلیس می گوید مدیریت ساختمان هشدارهای قبلی مبنی بر لزوم جلوگیری از ورود کارگران به محل را نادیده گرفته است.

براساس گزارش ها هشدارها به دلیل ترک های جدی در دیوارهای این ساختمان بوده و حتی در مواردی رسانه های محلی برای تهیه خبر از آن به محل آمده بودند.

گفته می شود مالک این ساختمان در حال حاضر فراری است.

تلی از آهن و سیمان

Image caption پارچه های دوخت لباس شرکت های غربی حالا برای انتقال زنده و مرده از زیر آوار به کار می رود.

شیخ حسینا نخست وزیر بنگلادش روز پنجشنبه عزای عمومی اعلام کرده است.

به گفته یکی از ماموران آتش نشانی نزدیک ۲۰۰۰ کارگر در چندین کارگاه دوزندگی ساختمان رانا پلازا که در سوار، سی کیلومتری پایتخت واقع شده کار می کردند.

آتش نشان ها و سربازان به کمک مردم داوطلب به جستجو به دنبال زنده ماندگان احتمالی در تلی از سیمان و آهنی شتافته اند که از این ساختمان به جا مانده است.

ابوالخیر، یکی از مقامات آتش نشانی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته صدای زیرآوار ماندگان را شنیده است: "ما نمی توانیم آنها را همین طور رها کنیم."

پارچه هایی که پیشتر برای دوخت لباس برای شرکت های بزرگ غربی به کار می رفت حالا برای انتقال زنده و مرده از زیر آوار به کار می رود.

گفته می شود بیمارستان های محلی مملو از مجروح هستند و به گزارشی تعداد آنها به ۱۰۰۰ نفر می رسد.

نجات یافتگان می گویند ساختمان، بدون هیچ مقدمه ای یکباره فرو ریخته است.

یک شاهد عینی می گوید: "یکباره همه جا تاریک شد.غبار زیادی به خاطر ریختن سقف و آجر به پا شده بود و ما به طبقه پایین دویدیم. وقتی که بیرون آمدیم دیدیم همه ساختمان فرو ریخته است."

مقامات می گویند تنها طبقه هم کف ساختمان بدون آسیب مانده است.

به دنبال مقصر

Image caption تلاش امدادگران برای نجات آسیب دیدگان ریزش ساختمان ادامه دارد

احمد علی رییس آتش نشانی ملی به خبرگزاری فرانسه گفته است: "ظرف چند دقیقه کل ساختمان مثل یک پنکیک صاف شده است. بیشتر کارگران فرصت فرار نداشتند."

محی الدین خان عالم گیر وزیر داخله که در محل حادثه حاضر شده بود گفت ساختمان ناقض مقررات ساخت و ساز بوده و "عاملان آن مجازات خواهند شد."

پاییز گذشته آتش سوری در یک تولیدی لباس در بنگلادش بیش از صد نفر را کشت و باعث انتقاد از بی توجهی به شرایط ایمنی در کارگاه های این کشور شد.

پریمارک یکی از فروشندگان بزرگ لباس بریتانیا که البسه نسبتا ارزان تری از سایر فروشگاه ها عرضه می کند تایید کرده یکی از تولیدی های لباسش در طبقه دوم این ساختمان بوده است.

پریمارک گفته از این "حادثه مخوف یکه خورده و به شدت متاثر شده است و با سایر شرکت های عرضه لباس همکاری می کند تا استانداردهای لازم را بازبینی کنند."

فروشگاه وال مارت می گوید هنوز نتوانسته به قطعیت مشخص کند که کالاهای این شرکت در رانا پلازا تولید می شده اند یا نه.

ادوارد هرتزمن یک دلال پارچه در نیویورک به خبرگزاری رویترز گفته فشار شرکت های آمریکایی برای پایین نگه داشتن قیمت تولیدات تا حدی در شرایط نا ایمن کار در این کارگاه ها موثر بوده است.

به گفته او "اگر کارگاه بخواهد قیمت تولیدات خود را برای پوشش افزایش دستمزد و هزینه های کارگاه بالا ببرد خریدار می گوید اگر قرار باشد اینقدر پول بدهیم چرا لباس را در چین، پاکستان، کامبوج یا کشورهای دیگر تولید نکنیم؟"

به گفته او اگر شرکت های غربی واقعا خواستار بهبود شرایط کار باشند باید پرداخت هزینه بیشتر را بپذیرند.

مطالب مرتبط