نام یکی از عاملان انفجار بوستون 'در فهرست مظنونان تروریسم قرار داشت'

Image caption تیمورلنگ سارنایف در یکی از فهرست های مظنونین تروریستی آمریکا قرار داشته است.

دولت آمریکا اعلام کرده ۱۸ ماه پیش از بمب گذاری در بوستون نام یکی از دو مظنون در این انفجازها را به فهرست افراد مظنون به فعالیت های تروریستی خود اضافه کرده بود.

بر اساس گزارش رسانه های آمریکا پس از آنکه مقامات اطلاعاتی روسیه درباره تیمورلنگ سارنایف و قصد او برای خرابکاری به همتایان آمریکایی خود هشدار دادند نام این فرد به فهرست مظنونان به فعالیت‌های تروریستی افزوده شد.

تحقیقات اولیه اداره تحقیقات فدرال آمریکا - اف‌بی‌آی - درباره تیمورلنگ نشانه ای نیافته بود که حاکی از آن باشد که این فرد تهدیدی را متوجه امنیت ایالات متحده می کند.

روز چهارشنبه یکی از اعضای کنگره آمریکا تایید کرد که بمب های که در جریان دو ماراتون بوستون به کار رفت با استفاده از دستگاه کنترل از راه دور منفچر شد.

با این همه این مقامات تاکید کرده اند خود بمب ها که به مرگ سه نفر و مجروح شدن بیش از ۲۶۰ نفر منجر شد ساخت چندان پیچیده ای نداشته و منفجر کردن آنها تنها از مسافتی نزدیک ممکن بوده است.

مقامات آمریکایی گفته اند افزودن نام تیمورلنگ به فهرست مظنونان به درخواست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - صورت گرفته بود.

این فهرست که به "تاید" نیز شهرت دارد نام ۷۴۵ هزار نفر را دربر می گیرد اگرچه قرار گرفتن افراد در این فهرست لزوما به معنای تحت نظر بودن آنها به دلیل فعالیت های تروریستی نیست.

خبر قرار داشتن نام تیمورلنگ سارنایف در این فهرست پس از آن منتشر شد که برخی مقامات از بی خبر بودن سازمان های امنیتی آمریکا نسبت به تهدید مسابقات ماراتون در بوستون صحبت کرده بودند.

شش ماه پیش از درخواست سیا برای افزودن نام تیمورلنگ سارنایف به فهرست "تاید" اف بی آی از دولت روسیه خواسته بود اطلاعات بیشتری درباره این فرد در اختیار آمریکا بگذارد اما پس از بی نتیجه ماندن این درخواست پرونده تحقیقات خود را بست.

در پی یک جلسه پرسش و پاسخ غیرعلنی در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان، داچ روپرتزبرگر، از نمایندگان دموکرات کنگره گفت به اعتقاد او خطایی از اف بی آی سرنزده است: "براساس شهادت ها در جلسه امروز (چهارشنبه) من معتقدم پلیس فدرال آمریکا دقیقا کاری را که باید انجام داده و روند و قواعدی را که باید پیش برده است".

آقای روپرتزبرگر به خبرنگاران گفت بمب ها با استفاده از دستگاهی شبیه کنترل از راه دور در پارکینگ منفجر شده اند.

مسلح یا غیر مسلح؟

مقامات ابتدا گفته بودند جوهر سارنایف تا یک ساعت پیش از دستگیری در یک قایق درگیر تیراندازی با ماموران بوده اما خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه خبرداد جوهر سارنایف مسلح نبوده است.

به گزارش این خبرگزاری مقامات در قایق مخفی گاه جوهر اسلحه ای پیدا نکرده اند. براساس گزارش ها در محلی که پنج شنبه شب تیمورلنگ سارنایف به یک افسر شلیک کرده بود یک اسلحه ۹ میلی متری پیدا شده است.

مقامات آمریکایی به رسانه های این کشور گفته اند جوهر سارنایف در بیمارستان به بازجویان خود گفته او و برادرش از جنگ های آمریکا در عراق و افغانستان خشمگین بوده اند.

با این همه نمایندگان کنگره آمریکا در پی برگزاری جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه گفته اند این دو برادر با هیچ گروه شبه نظامی ارتباط مستقیم نداشته اند.

رسانه های روسیه گزارش داده اند روز پنجشنبه پدر و مادر برادران سارنایف به آمریکا سفر می کنند.

"مصاحبه" با والدین دو مظنون

Image caption رسانه های روسیه گزارش داده اند ازنار، پدر برادران سارنایف همراه با همسرش به آمریکا می آید.

تیمورلنگ و جوهر سارنایف متهم به انفجار در خط پایان ماراتون بوستون هستند.

روز چهارشنبه ۹ روز بعد از انفجار در خط پایان ماراتون بوستون مناطق مجاور خیابان بویلستون بار دیگر باز شده است.

براساس گزارش ها هنور سیمان کف خیابان کاملا خشک نشده و قهوه فروشی استارباکس برای اولین بار پس از انفجار در خود را به روی مشتریان گشوده تا بتوانند اشیائی را که در هرج و مرج بعد از انفجار فراموش کرده بودند بردارند.

هنوز بسیاری از مراکز اقتصادی و مغازه های دیگر در خیابان بویلستون تعطیل است.

یک مقام سفارت آمریکا در روسیه روز چهارشنبه گفت کارآگاهان آمریکایی با پدر و مادر دو مظنون بمب گذاری در جنوب روسیه تماس گرفته اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یک مقام آمریکایی بدون ذکر نام نقل کرده که سرویس امنیتی روسیه با این کارآگاهان همکاری می کند.

این مقام آمریکایی نگفته این عده تا کی در داغستان خواهند ماند.