تعویق سفر گزارشگر شکنجه سازمان ملل به بحرین "تا اطلاع ثانوی"

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره شکنجه از تصمیم دولت بحرین برای به تعویق انداختن سفرش "تا اطلاع ثانوی" شدیدا ناخرسند است.

خوان مندز دولت بحرین را متهم کرده که با این کار به دنبال "فرار از مسئولیت" است.

خبرگزاری رسمی بحرین گفته این سفر "تا اطلاع ثانوی" به تاخیر افتاده است اما آقای مندز می گوید این کار چیزی به جز "لغو" اجازه سفر او نیست.

این سلطان نشین حاشیه خلیج فارس دو سال است که درگیر اعتراضات مردمی است.

خشونت ها در پی این اعتراضات به کشته شدن ۵۰ نفر منجر شده است.

آقای مندز با انتشار بیانیه ای شایعات درباره اینکه خودش سفر به بحرین را لغو کرده تکذیب کرد: "بگذارید واضح بگویم. این تصمیمی یک جانبه از سوی مقامات بحرین بوده است. متاسفانه اولین بار نیست که دولت بحرین تلاش می کند از بار مسئولیت به تاخیر انداختن سفر من فرار کند؛ سفری که قرار بود یک سال پیش صورت بگیرد."

روز دوشنبه الیستر برت، سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا در گفتگو با بی بی س تصمیم دولت بحرین را "یاس آور" خواند و گفت این موضوع را با دولت بحرین مطرح کرده و بر "اهمیت این سفر برای بریتانیا و جامعه بین الملل" تاکید کرده است. وی ابراز امیدواری کرد که به زودی تاریخ تازه ای برای این سفر مشخص شود.

چند روز پیش گزارشی از وزارت امور خارجه آمریکا درباره نقض حقوق بشر، بحرین را به نقض جدی حقوق بشر و از جمله شکنجه بازداشتیان متهم کرد.

در این گزارش به "موارد جدی نقض حقوق بشر" از جمله "ناتوانی شهروندان برای تغییر مسالمت آمیز دولت، بازداشت و حبس معترضان به اتهامات مبهم و در مواردی شکنجه در طول حبس و نبود رویه قضایی در محاکمات فعالان سیاسی و حامیان حقوق بشر" اشاره شده است.

روز دوشنبه بعد از انتشار این گزارش سفیر آمریکا در بحرین به وزارت امور خارجه بحرین فراخوانده شد.

خالد بن احمد الخلیفه وزیر امور خارجه بحرین گفته این گزارش جانبدارانه است و پیشرفت های بحرین در حمایت از حقوق بشر را نادیده گرفته است.

آقای مندز از دولت بحرین خواسته "به تعهداتش عمل کند" و خود را غمخوار آن دسته از مردم بحرین که در انتظار سفر او بوده اند، "به ویژه قربانیان شکنجه و بدرفتاری و خانواده های آنان" خوانده است.