پ‌ک‌ک نیروهایش را از ترکیه به شمال عراق منتقل می‌کند

Image caption پ ک ک از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای خودمختاری مناطق کردنشین ترکیه در جنوب شرقی این کشور با دولت ترکیه در حال جنگ بوده است

مراد کارایلان، فرمانده نظامی پ‌ک‌ک، گروه پیکارجوی کارگران کردستان اعلام کرده که این گروه نیروهای خود را از ترکیه خارج کرده و به شمال عراق منتقل خواهد کرد.

او در جریان یک نشست خبری در کوهستان قندیل در شمال عراق به خبرنگاران گفت که خروج نیروهای پ ک ک در چند مرحله صورت خواهد گرفت و در اسرع وقت انجام خواهد شد.

آقای کارایلان هشدار داد در صورتی که حمله‌ و عملیاتی علیه نیروهای این گروه انجام شود و یا مواضع این گروه بمباران شود، نیروهای پ ک ک حق مقابله به مثل خواهند داشت.

بیانیه پ‌ک‌ک خاطرنشان می‌کند که خروج نیروهایش از خاک ترکیه از هشتم ماه مه شروع خواهد شد.

در این بیانیه سه مرحله برای پایان دادن به چندین دهه درگیری پیشنهاد شده است.

در مرحله اول خروج تدریجی نیروهای پ ک ک از خاک ترکیه و به دنبال آن اصلاح قانون اساسی توسط دولت ترکیه و در مرحله سوم، زمین گذاشتن سلاح پس از آزادی عبدالله اوجالان و سایر نیروهای پ ک ک از زندان.

بیش از ۵۰ خبرنگار ترکیه و رسانه‌های خارجی از اربیل به محل نشست مطبوعاتی آقای کارایلان برده شده بودند و تلفن‌های همراه آنها پیش از شروع نشست ضبط شده بود.

جیمز رینولدز، خبرنگار بی بی سی در استانبول می‌گوید نوعی احساس خوش‌بینی نسبت به تحولات پیش آمده در این زمینه دیده می‌شود.

مجلس ترکیه در حال حاضر سرگرم بحث در باره قانون اساسی جدید این کشور است و رهبران کرد در حال مذاکره با سایر سیاستمداران در این مورد هستند.

موضع اوجالان

Image caption مقام‌های ترکیه از چندی پیش در حال مذاکره با عبدالله اوجالان بودند

پیش از این عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ ک ک خواهان آتش بس و پایان دادن به درگیری‌های خونین چند دهه گذشته شده بود.

انتظار می‌رود دولت ترکیه اختیارات بیشتری را طی ماه‌های آینده به کردها بدهد. کردها نزدیک به ۲۰ درصد جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

مقام‌های ترکیه از چندی پیش در حال مذاکره با عبدالله اوجالان بودند.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

حزب کارگران کردستان از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای خودمختاری مناطق کردنشین ترکیه در جنوب شرقی این کشور با دولت ترکیه در حال جنگ بوده است.

تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر در این درگیری ها کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط