رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در مورد خودداری از بازشماری آرا هشدار داد

کاپریلس
Image caption کاپریلس از هیات نظارت بر انتخابات خواسته است به "تعهدی که در برابر ملت دارد" عمل کند

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در مورد عواقب خودداری دولت از بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده است.

با عملی نشدن بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری، انریکه کاپریلس، نامزد حزب مخالف دولت در این انتخابات، با تکرار خواست مخالفان برای بازشماری آرا، به هیات دولتی نظارت بر انتخابات یک روز فرصت داده است تا در این زمینه اقدام کند.

آقای کاپریلس در سخنانی که از تلویزیون ونزوئلا پخش شد، خطاب به هیات نظارت بر انتخابات گفت: "شما اعلام کرده بودید که خود را به حراست از آرای مردم ونزوئلا متعهد می دانید و حالا باید به این تعهد عمل کنید."

وی افزود "مهلت ما به شما، فردا به پایان می رسد و ما بیش از این منتظر نخواهیم ماند و دست به اقدام خواهیم زد."

رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در روز ١٤ آوریل - یازده روز پیش - صورت گرفت در حالیکه رقابت فشرده ای بین انریکه کاپریلس، رهبر حزب "نخست عدالت"، و نیکلاس مادورو، نامزد حزب حاکم "سوسیالیست متحد" جریان داشت.

آقای مادورو، که هنگام انتخابات سمت کفالت رئیس جمهوری را بر عهده داشت، فرد مورد نظر هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق بود که چندی پیش در اثر بیماری درگذشته بود.

Image caption هیات نظارت بر انتخابات گفته است که نتیجه بازشماری آرا هر چه که باشد بر اعلام پیروزی مادورو تاثیر ندارد

براساس نظر هیات نظارت بر انتخابات، تعداد آرای آقای مادورو کمی بیش از یک درصد بیشتر از آرایی بوده که رقیب انتخاباتی او کسب کرد در حالیکه طرفداران آقای کاپریلس از تقلب و تخلفات متعدد در جریان برگزاری انتخابات شکایت داشتند.

آنان گفته اند که سه هزار مورد تخلف و تقلب را به هیات نظارت گزارش کرده اند که از جمله شامل رای دادن چند باره هوادران دولت، ریختن رای با استفاده از هویت مردگان و بی توجهی به این تخلفات هنگام شمارش آرا و اعلام نتیجه انتخابات بوده است.

آنان خواستار بازشماری تمامی آرا شدند و هیات نظارت بر انتخابات هفته گذشته و در آستانه برگزاری مراسم تحلیف نیکلاس مادورو وعده داد که به بازشماری بخشی از آرا مبادرت خواهد کرد.

بازشماری بی نتیجه؟

این هیات در عین حال تاکید ورزیده است که نتیجه بازشماری آرا هرچه که باشد، نتیجه اعلام شده انتخابات در مورد پیروزی نیکلاس مادورو را تغییر نخواهد داد. این هیات در عین حال مشخص نکرده است که در چه زمانی در نظر دارد بازشماری بخشی از آرا را شروع کند.

Image caption مخالفان دولت نسبت به "تقلب و تخلف" در انتخابات معترض بوده اند

مخالفان وعده بازشماری آرا در آستانه برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب و خودداری از عمل به این وعده را محکوم کرده اند.

از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، مخالفان دولت به برگزاری تجمع های اعتراضی ادامه داده اند در حالیکه که دولت نیز از طرفداران خود خواسته است با برگزاری تظاهراتی، از نتیجه انتخابات حمایت کنند.

هنگام سخنرانی آقای کاپریلس، تلویزیون ونزوئلا در چند مورد این سخنرانی را قطع کرد تا برنامه های تبلیغاتی دولتی را پخش کند که مخالفان دولت را مسئول اخلال در نظم عمومی و درگیری های پس از انتخابات معرفی می کرد که ٩ کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است.

انریکه کاپریلس در واکنش به قطع مکرر سخنرانی خود، دولت را متهم کرد که با اخلال در این سخنرانی، در نظر دارد "مانع از دستیابی مردم به حقیقت شود."

سخنرانی رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در حالی پخش شد که طرفداران و مخالفان او در نظر دارند به مناسبت اول ماه مه - روز جهانی کارگر - تظاهراتی را برگزار کنند و احتمال بروز درگیری در این تظاهرات می رود.

Image caption احمدی نژاد روابط بسیار نزدیکی به چاوز داشت

در واکنش به اتهام تقلب انتخاباتی، حزب حاکم ونزوئلا با استفاده از رسانه های دولتی، به پخش اخباری در مورد اقدامات خرابکارانه مخالفان مبادرت کرده و از جمله، در روزهای اخیر اعلام کرده است که مخالفان با بطری آتش‌زا به چند مرکز درمانی متعلق به دولت کوبا حمله کرده اند هر چند شواهدی از چنین حملاتی ارائه نشده است.

رئیس سازمان زندان های ونزوئلا نیز با متهم کردن انریکه کاپریلس به مسئولیت این حملات، گفت که یک سلول ویژه زندان را برای زندانی کردن او آماده کرده است.

در دوره چهارده ساله زمامداری هوگو چاوز، روابط بین ونزوئلا و کوبا به دلیل مخالفت دولت های دو کشور با آمریکا گسترش قابل توجهی داشت و ونزوئلا مقادیر قابل توجهی نفت را به بهای ارزان در اختیار دولت کوبا قرار داده است.

آقای کاپریلس در جریان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که در حالیکه مردم ونزوئلا با مشکلات شدید اقتصادی مواجه هستند، در صورت پیروزی در انتخابات، ارسال نفت یارانه ای به کوبا را متوقف خواهد کرد و احتمالا گزارش های حاکی از حمله به مراکز درمانی کوبایی، در واکنش به این اظهارات انتشار یافته است.

هوگو چاوز به خاطر مواضع ضد آمریکایی حکومت ایران، با مقامات جمهوری اسلامی به خصوص محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کنونی، هم روابط نزدیکی داشت.

مطالب مرتبط