سفارت آمریکا حمله به معاون رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را محکوم کرد

Image caption سفارت آمریکا در دوشنبه حمله به معاون رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را محکوم کرده است

سفارت آمریکا در تاجیکستان ضمن انتشار بیانیه ای حمله به محمدعلی هیت، معاون رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را محکوم کرده است.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۲۵ آوریل منتشر شد، سفارت آمریکا از دولت تاجیکستان خواسته است، تا این حادثه را به طور کامل تحقیق کند.

مسئولان سفارت آمریکا همچنین تقاضا کرده‌اند که مقصران حمله به محمدعلی هیت بازداشت و هویت آنها افشا شود.

آقای هیت، معاون رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، شام ۱۹ آوریل در درآمدگاه ساختمان منزلش در محله ۹۱، در شهر دوشنبه مورد حمله افراد نامعلوم قرار گرفت و شدیداً زخمی شد.

حمله به معاون رهبر یکی از احزاب عمده سیاسی در تاجیکستان واکنشهای مختلفی را در کشور و در خارج از آن در پی داشت.

از جمله یک روز بعد از این حادثه خانه آزادی (Freedom House) یکی از سازمانهای دفاع از حقوق بشر مستقر در آمریکا بیانیه ای پخش کرد و توسط آن از دولت تاجیکستان خواستار تحقیق منصفانه این حادثه شد.

همچنین ۲۰ آوریل سال روان دیدبان حقوق بشر یا Human Rights Watch نیز از لت و کوب شدن یک عضو حزب مخالف دولت در تاجیکستان شدیداً انتقاد کرد.

مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان اما، حمله به محمدعلی هیت را یک عمل سیاسی عنوان کرده و از مقامات بلندپایه این کشور درخواست کردند که تحقیقات پرونده این حادثه را تحت نظارت بگیرند.

محی‌الدین کبیری، رهبر این حزب با برگزاری نشست مطبوعاتی ویژه در این رابطه گفت که این عمل از قبل طرح ریزی شده و هدف آن به هم زدن اوضاع سیاسی در تاجیکستان بوده است.

در این نشست همچنین اعلام شد که این حزب به افرادی که در آشکار و بازداشت کردن "جنایتکاران" کمک می‌کنند، جایزه ۱۰ هزار دلاری در نظر دارد.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گوید، در سه سال اخیر این سومین حادثه حمله افراد نامعلوم به فعالان این حزب است. در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ عوض عبدالرحمان‌اف، از فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت سغد از سوی یک گروه افراد نامعلوم لت و کوب شده و مدتی در بیمارستان بستری شد.

همچنین در زمستان سال ۲۰۱۱ حکمت‌الله سیف‌الله زاده، سخنگوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان مورد حمله دو فرد نامعلوم قرار گرفت و شدیداً جراحت برداشت.

به گفته مسئولان حزب افراد مقصر در این حادثه تا حال بازداشت نشده‌اند. کارشناسان سیاسی با توجه به این نکته بعید می‌دانند که افرادی که محمدعلی هیت را لت و کوب کردند، بازداشت و هویت آنها افشا شود.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان تنها حزب رسمی مذهبی در آسیای مرکزی و از احزاب عمده مخالف دولت تاجیکستان است و حمله به یکی از رهبران آن زمانی صورت گرفته که نیروهای سیاسی آن کشور به انتخابات ریاست جمهوری آماده می شوند.

امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان که بیش از بیست سال است زمام امور را در دست دارد یکی از نامزدهای اساسی در این انتخابات دانسته می شود.

مطالب مرتبط