"مظنونان انفجار بوستون در پی حمله به نیویورک بودند"

Image caption شهردار نیویورک گفت اف بی آی به او خبر داده هدف بعدی برادران سارنایف نیویورک بوده است.

مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک می گوید مظنونان به بمب گذاری در بوستون قصد داشته اند باقی مواد منفجره خود را در تایمز اسکوئر، میدان اصلی شهر نیویورک منفجر کنند.

به گفته شهردار نیویورک، جوهر سارنایف مظنونی که در بازداشت اف بی آی است به پلیس فدرال آمریکا گفته او و برادرش "خود به خود" به این نتیجه رسیده بودند که "نیویورک هدف بعدی" آنهاست.

ریموند کلی کمیسر پلیس به خبرنگاران گفته دو مطنون یک بمب زودپزی و ۵ بمب لوله ای در اختیار داشتند.

بمب گذاری های بوستون سه کشته و بیش از ۲۵۰ مجروح به جا گذاشت.

شهردار نیویورک در یک کنفرانس خبری روز پنج شنبه گفت: "شب پیش اف بی آی به نقل از مظنونی که زنده مانده به ما خبر داد که هدف بعدی نیویورک بوده است."

به گفته آقای بلومبرگ جوهر سارنایف و برادرش می خواسته اند با یک خودرو به نیویورک بیایند و بمب های خود را در تایمز اسکوئر منفجر کنند.

"دزد ناشی"

به گفته کمیسر پلیس دو برادر قصد داشتند پنج شنبه گذشته بعد از دزدیدن یک خودرو همراه با راننده اش از بوستون به سمت نیویورک بیایند.

ریموند کلی افزوده است: "وقتی دو برادر متوجه شدند خودروی دزدیدیشان بنزین کافی ندارد و به راننده دستور دادند در یک پمپ بنزین در همان حوالی توقف کند برنامه شان به هم ریخت."

به گفته کمیسر کلی فرار راننده و خبر دادن او به پلیس نقشه های دو برادر را نقش بر آب کرده است.

در پی باخبر شدن پلیس از مشخصات خودروی دزدی بعد از ردیابی این خودرو و رسیدن ماموران تیراندازی بین دو طرف در می گیرد که در نهایت به کشته شدن تیمورلنگ سارنایف منجر می شود.

مایکل بلومبرگ از نیروهای امنیتی و پلیس نیویورک به خاطر متوقف کردن این حمله تشکر کرده و گفته است: "خوب می دانیم که این دو نفر می توانستند حمله خود را عملی کنند."

گفته می شود جوهر سارنایف برادر کوچک تر دست کم یک بار پاییز گذشته به نیویورک سفر کرده است.

جوهر سارنایف هم اکنون در بیمارستان تحت بازداشت پلیس است و رسما به استفاده از سلاح کشتار جمعی برای کشتن مردم متهم شده است.

گفته می شود جوهر سارنایف ابتدا به پلیس گفته بود بعد از بمب گذاری در بوستون قصد داشته همراه با برادرش "برای جشن گرفتن" به نیویورک برود.

جوهر سارنایف بعد از ۱۶ ساعت بازجویی، وقتی که نهایتا حقوق مدنی اش را به او یادآوری کردند دست از همکاری با پلیس کشیده است.

قوانین آمریکا ایجاب می کند به محض دستگیری یک مظنون حقوق "میراندا" به او یادآوری شود به این معنی که به او بگویند این حق متهم است که ساکت بماند و درخواست وکیل کند.

با این همه در مواردی که تهدید عاجلی وجود داشته باشد بازجوها می توانند تا مدتی که اطلاعات لازم را از متهم بگیرند این یادآوری را به تاخیر بیاندازند.

آقای بلومبرگ گفته هیچ نشانه ای از اینکه نیویورک در حال حاضر هدف حمله ای باشد وجود ندارد اما تاکید کرده برنامه ای که برادران سارنایف به آن متهم شده اند نشان می دهد این شهر "هدفی عمده برای کسانی است که قصد حمله به آمریکا و کشتن مردمش را دارند."

بعدازظهر پنجشنبه خودروهای پلیس در یک نمایش قدرت در تایمز اسکوئر به صف شدند و افسران پلیس شانه به شانه یکدیگر ایستادند.

الیزابت بنزسیب، یک جهانگرد از فرانسه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "برای چه اینطور ایستاده اند؟ مثلا می خواهند من با این وضع احساس امنیت کنم؟ این کار اضطراب مرا بیشتر می کند، مثل اینکه قرار است اتفاق بدی بیافتد."

فهرست مظنونان تروریستی

Image caption خانم سارنایف در داغستان اتهام دست داشتن پسرانش در بمب گذاری را رد کرده است.

پدر برادران سارنایف گفته قصد دارد بلافاصله به آمریکا بیاید. خانواده تیمورلنگ سارنایف می خواهند پیکر خود را به روسیه برگردانند اما هنوز مشخص نیست که آیا همسر پیشین او هم در این سفر خواهد بود یا نه.

زبیده سارنایف تابستان گذشته بعد از غیبت از دادگاهی که برای رسیدگی به اتهام او مبنی بر سرقت یک لباس زنانه ۱۶۰۰ دلاری از فروشگاهی در ماساچوست تشکیل شده بود خاک آمریکا را ترک کرد.

خانم سارنایف روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در داغستان روسیه، با عصبانیت اتهام دست داشتن پسرانش در بمب گذاری را رد کرد.

در همین حال پرسش هایی درباره درستی عملکرد پلیس برای پیشگیری از این انفجارها مطرح شده است. گفته می شود مقامات روسیه سال ۲۰۱۱ سوءظن خود به تیمورلنگ و احتمال گرایش او به اسلام افراطی را به اطلاع اف بی آی رسانده بودند اما محققان اف بی آی نشانه ای برای اثبات این سوءظن نیافتند و پروند او را بستند.

با این همه بر اساس گزارش رسانه های آمریکا تیمورلنگ سارنایف از هجده ماه پیش به یکی از فهرست های مظنونان تروریستی آمریکا اضافه شده بود.

مقامات آمریکا می گویند نهادهای امنیتی هیچ اطلاعی از تهدیدها علیه مسابقه ماراتون بوستون نداشتند.