تشکیل نیروی حافظ صلح مالی در سازمان ملل تایید شد

Image caption ژان ایو دو لرین، وزیر دفاع فرانسه در کنار نخست وزیر موقت مالی

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای تشکیل نیروهای حافظ صلح مالی را تایید کرد.

این نیروی ۱۲۶۰۰ نفری قرار است ۶۰۰۰ سربازی که در حال حاضر از غرب آفریقا در مالی حضور دارند دربر بگیرد.

این قطعنامه به پیشنهاد فرانسه مطرح شده که ماه ژانویه گذشته برای بیرون راندن شبه نظامیان اسلام گرا از شمال مالی در این کشور مداخله نظامی کرد.

قرار است این نیروی حافظ صلح قبل از انتخابات پیش روی تابستان در منطقه مستقر شوند.

نیروهای فرانسه که متشکل از هزار نفر است در مالی می مانند تا در صورت لزوم با گروه های مرتبط با القاعده وارد جنگ شوند.

آلکس دووال اسمیت خبرنگار بی بی سی در باماکو پایتخت مالی می گوید نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد این بار تعریف متفاوتی از قبل برای ماموریت خود خواهند داشت چرا که هنوز هیچ توافق صلحی در مالی وجود ندارد.

گروه های اسلام گرا از کودتای بهار سال گذشته در مالی استفاده کردند تا سلطه خود را در شمال مالی گسترش دهند.

از آن زمان شهرهای شمال مالی بار دیگر به کمک نیروهای فرانسه بازپس گرفته شده است با این همه هنوز گروهی از پیکارجویان در صحراهای شمال پنهان شده اند.

فرانسه اوایل ماه جاری خروج ۴۰۰۰ نفر از نیروهای خود از مالی را آغاز کرد اما همزمان تلاش کرده تا نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در مالی جای نیروهای آفیسما یا نیروهای غرب آفریقا را بگیرد.

ارتش چاد که نیروهایی آموزش دیده برای شرایط بیابانی دارد موثرترین ارتش آفریقا محسوب می شود اما نیروهای این کشور نیز خروج از مالی را آغاز کرده اند و می گویند ماموریت آنها پایان یافته است.

با این همه ممکن است گروهی از نیروهای چاد به نیروهای تازه حافظ صلح سازمان ملل متحد برای مالی بپویندند.

"کاملا ناتوان"

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات سازمان ملل متحد گفته اند تشکیل این نیروها سالانه بالغ بر ۸۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

ماموریت این نیروها " برقراری ثبات در مراکز جمعیتی به ویژه در شمال مالی، مقابله مبتکرانه و فعال با تهدید، و اقدامات موثر برای جلوگیری از بازگشت عوامل مسلح به این مناطق" تعریف شده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد به شورای امنیت گفت در پی تصویب تشکیل تیپ تازه ای در جمهوری دموکراتیک کنگو برای تعقیب شورشیان نگران اقدامات تازه ای است که برای تهاجمی شدن نیروهای سازمان ملل متحد صورت گرفته است.

به گفته ویتالی چورکین" باید تفاوت بارزی بین حفاظت از صلح و اجرای صلح وجود داشته باشد. برای همین است که به باور ما ماموریت مینسوما (نیروهای حافظ صلح مالی) عملیات تهاجمی را شامل نمی شود.

ارو لادسوس فرمانده نیروهای حافظ صلح مالی موافقت کرده که ماموریت این نیروها "اجرای صلح" نیست اما گفته نیروها باید بتوانند از خودشان دفاع کنند: "خوب می دانیم که شرایط نسبتا متزلزلی خواهد بود".

خبرنگار بی بی سی می گوید نگرانی از این است که از زمان مداخله نظامی فرانسه نیروهای شورشی صرفا پنهان شده اند و با خروج آنها به سادگی برای هدف قرار دادن نیروهای حافظ صلح باز خواهند گشت.

به گزارش خبرنگار ما ماموریت این نیرو گسترش نیروهای غرب آفریقاست که در حال حاضر در مالی هستند اما نگرانی ها و انتقاداتی درباره توانایی هایشان وجود دارد.

اوایل ماه جار مایکل شیهان از مقامات وزارت دفاع آمریکا آفیسام یا نیروهای غرب آفریقا را "کاملا ناتوان" توصیف کرد.

اما سرهنگ شهو عبدالقدیر فرمانده این نیروها گفته مطمئن است که سربازانش برای ماموریتشان آماده اند.

مطالب مرتبط