کره جنوبی کارگرانش را منطقه صنعتی مشترک با کره شمالی خارج می کند

Image caption منطقه کایسونگ که در خاک کره شمالی قرار دارد، منبع درآمدزایی خوبی برای این کشور است

کره جنوبی، تمامی کارگرانش را از منطقه صنعتی مشترک کایسونگ خارج می کند، این تصمیم پس از آن گرفته شد که کره شمالی پیشنهاد همسایه جنوبی‌اش را مبنی بر انجام مذاکره برای بازگشایی مجدد این منطقه نادیده گرفت.

فعالیت در این منطقه از زمانی که کره شمالی پنجاه هزار کارگر خود را از این منطقه خارج و مانع از دسترسی کارگران به این محل شد، به حال تعلیق در آمده است.

وزیر اتحاد کره جنوبی گفته است با توجه به این که کره شمالی اجازه نمی دهد که آب و مواد غذایی به کارگران این کشور که در منطقه کایسونگ مستقر هستند، ارسال شود، از این رو خروج یکصد و هفتاد و پنچ کارگر این کشور از این منطقه اجتناب ناپذیر است.

منطقه کایسونگ که در خاک کره شمالی قرار دارد، منبع درآمدزایی خوبی برای این کشور محسوب می‌شود و پیش از این ده‌ها کارخانه و صدها شهروند کره جنوبی در آن فعالیت داشتند. اما چندی پیش کره شمالی ۵۰ هزار کارگر خود را از این منطقه صنعتی خارج و مانع از دسترسی کارگران به این محل شد.

کره جنوبی روز گذشته (پنج شنبه ۲۵ آوریل) اعلام کرد که ۲۴ ساعت به همسایه شمالی خود برای توافق به انجام مذاکره فرصت می‌دهد و در صورتی که این پیشنهاد نادیده گرفته شود، کره شمالی با "اقدامات جدی" روبرو خواهد شد.

این درحالی است که مقامات پیونگ یانگ با انتشار بیانیه‌ای هشدار داده‌اند که اولتیماتوم‌های کره جنوبی به "نتایج خوبی منجر نخواهد شد."

خبرگزاری کره جنوبی، یونهاپ گزارش کرده که رئیس جمهور کره جنوبی برای بحث و مذاکره درباره اقدامات بعدی، خواستار برگزاری نشستی امنیتی شده است.

به گفته خبرنگاران با خروج نیروهای کره جنوبی، مقامات کره شمالی امکان تصرف دارایی‌های آنها را خواهند داشت.

یکی از سخنگویان سازمان ملل گفته است بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، که از درخواست کره جنوبی مبنی بر انجام مذاکره آگاه است، امیدوار است که فعالیت‌های این منطقه صنعتی هر چه سریعتر از طریق مذاکره به حالت عادی برگردد.

تنش بین کره شمالی و جنوبی در پی آزمایش هسته‌ای پیونگ یانگ از ماه فوریه افزایش یافته است.

مطالب مرتبط