باج ۳ میلیون دلاری برای آزادی گروگان های فرانسوی در کامرون

Image caption خانواده فرانسوی که چهار نفرشان کودک بودند زمستان گذشته در کامرون ربوده شدند

براساس یک گزارش دولت نیجریه بوکو حرام، گروه شبه نظامی اسلام گرا پیش از آزاد کردن هفت فرانسوی ۳ میلیون دلار دریافت کرده است.

این گزارش محرمانه که به دست خبرگزاری رویترز افتاده مشخص نمی کند که این پول از طرف چه کسی پرداخت شده است.

فرانسه و کامرون هر دو باج دادن به این گروه را انکار کرده اند ولی دولت نیجریه هنوز درباره آن اظهار نظر نکرده است.

هفت فرانسوی که چهار نفرشان کودک بودند اعضای یک خانواده بوده اند زمستان گذشته در کامرون ربوده شدند و پنجشنبه گذشته به مقامات کامرون تحویل داده شدند.

بر این اساس در گزارش دولت نیجریه آمده کامرون تعدادی از اعضای زندانی بوکو حرام را به عنوان بخشی از توافق با این گروه آزاد کرده است.

به گفته ویل راس خبرنگار بی بی سی اگر این گزارش تایید شود انتقال این مقدار پول به بوکو حرام می تواند قدرت نظامی گروه را افزایش دهد.

در طول هفته گذشته در شمال نیجریه حمله عده ای که گفته می شود عضو بوکو حرام هستند به ارتش و پلیس کشور باعث بالا گرفتن خشونت ها شده است.

خبرنگار بی بی سی ارتش قدرت پیشگیری چنین حملاتی را ندارد و گودلاک جاناتان رییس جمهوری نیجریه یک کمیته را تعیین کرده تا زمینه را برای عفو شبه نظامیان فراهم کند.

خانواده فرانسوی که در یائونده پایتحت کامرون زندگی می کنند از تعطیلات در شمال کامرون باز می گشتند که هدف حمله موتورسواران مسلح قرار گرفتند.

در فیلمی که یک هفته پس از ربودن این خانواده بر روی شبکه یوتیوب منتشر شد شبه نظامیان خواستار آزادی اعضای زندانی خود در کامرون و نیجریه شدند.

بوکو حرام شورش خود را سال ۲۰۰۹ پس از سرکوب مرگبار اعضایش آغاز کرد و در طول این شورش ها دست کم ۲۰۰۰ نفر در شمال و مرکز نیجریه کشته شدند.