مظنون انفجارهای بوستون به زندان رفت

Image caption پلیس بوستون در حال نگهبانی از بیمارستان بت اسراییل

پلیس آمریکا می گوید جوهر سارنایف مظنون انفجارهای بوستون از بیمارستان به زندان منتقل شده است.

به گفته مقامات پلیس این متهم ۱۹ ساله از بیمارستان بت اسراییل دیکونس به بهداری زندان فورت دیونز در ماساچوست منتقل شده است.

جوهر سارنایف از زمان دستگیری تا کنون در بیمارستان بستری بوده و یک جراحی بزرگ را پشت سر گذاشته است.

یک لحظه غفلت

همزمان راننده ای که خودرویش به دست دو مظنون مسلح ربوده شده بود توضیح داده چگونه تا دم مرگ رفته است.

پلیس آمریکا می گوید متهم در شرایط جسمانی مناسبی به سر می برد و شبانه به مرکز پزشکی فدرال دیونز، در ۶۵ کیلومتری غرب بوستون منتقل شده است.

بهداری پایگاه نظامی دیونز به زندانی های دولت فدرال که نیازمند خدمات پزشکی یا روانی دراز مدت هستند خدمات می دهد.

بسیاری از کسانی که در انفجار ماراتون بوستون زخمی شدند نیز در مرکز پزشکی بت اسراییل دیکونس بستری شده بودند و بنا به گزارش ها از حضور متهم در همان بیمارستان ناراضی بودند.

بازرگانی چینی بیست و شش ساله ای که صاحب خودروی دزدی بوده است در مصاحبه ای با روزنامه بوستون گلوب گفت تیمور لنگ ساریانف خودروی او را چند روز بعد از انفجار سرقت کرده است.

این بازرگان گفته است تیمور لنگ سارنایف ، بیست و شش ساله اسلحه را به سوی او نشانه رفته و تهدید کرده که در صورت عدم همکاری "او را خواهد کشت".

او که صرفا "دنی" معرفی شده است در این مصاحبه گفته طی نود دقیقه ای که هر سه نفر در خودروی او بوده اند درباره مسائل روزمره از جمله، زن، خودرو و تلفن های هوشمند صحبت کرده اند.

به گفته او وقتی که جوهر سارنایف برای پرداخت پول بنزین وارد مغازه شد و برادرش به دستکاری دستگاه مسیریاب خودرو مشغول بوده فرار کرده و به پلیس خبر داده است.

دروغ و ریا

Image caption زبیده سارنایف مادر دو متهم در داغستان زندگی می کند.

دنی به روزنامه بوستون گلوب گفته است: "می دانستم دو کار را باید انجام دهم. کمربند ایمنی ام و بعد در را باز کنم و و به سریع ترین حد ممکن بیرون بپرم. اگر نتوانسته بودم این کار را بکنم در جا مرا می کشت. پریدم. خیلی سریع و همزمان با یک دست کمربند را باز کردم و با دست دیگر در را و بیرون پریدم و در رفتم."

مقامات می گویند شجاعت این مرد چینی بود که نهایتا باعث شد پلیس محل خودروی دزدی را پیدا کند و گشت و تیراندازی را آغاز کند که به مرگ برادر بزرگ تر و دستگیری برادر کوچک تر و احتمالا جلوگیری از حمله بعدی به نیویورک منجر شد.

پلیس نیویورک روز پنجشنبه گفت برادران سارنایف دفعتا تصمیم گرفته اند که خودرویی را بدزدند و با آن به نیویورک بروند تا تایمز اسکوئر را منفجر کنند.

همزمان گفته می شود آنزور، پدر دو متهم علیرغم گفته های اولیه اش هنوز داغستان روسیه را ترک نکرده است.

آنزور سارنایف پیشتر گفته بود می خواهد پیکر پسر بزرگش را برای تدفین به داغستان برگرداند و پسر مجروحش که ممکن است به اعدام محکوم شود دفاع کند.

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که نام زبیده سارنایف مادر دو متهم ۱۸ ماه پیش به درخواست سی آی ای یکی از فهرست های تروریستی آمریکا افزوده شد.

آنزور سارنایف در گفتگو با آسوشیتدپرس اتهامات را "دروغ و ریا" خوانده است.