باراک اوباما: کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه بازی را عوض می کند

Image caption باراک اوباما در جریان دیدار با ملک عبدالله پادشاه اردن در کاخ سفید صحبت می کرد .

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا هشدار داد که اگر استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی ثابت شود سیاست آمریکا در قبال دمشق تغییر خواهد کرد.

بریتانیا و آمریکا هر دو به شواهدی حاکی از کاربرد تسلیحات شیمیایی مانند گاز اعصاب سارین در سوریه اشاره کرده اند.

پیشتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به بی بی سی گفته بود به نظر می رسد سوریه صحنه ارتکاب جرایم جنگی است.

نخست وزیر بریتانیا در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی در روز جمعه، ٦ اردیبهشت (٢٦ آوریل) گفت: شواهدی "معدود اما رو به افزایش" وجود دارد که نشان می دهد نیروهای دولتی سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند.

دیوید کامرون افزود استفاده از چنین تسلیحاتی خط قرمزی برای جامعه بین المللی است تا اقدامات بیشتری در قبال سوریه انجام دهد.

دیوید کامرون درعین حال گفت که این کشور قصد پیاده کردن نیرو در سوریه را ندارد.

روز گذشته (پنج شنبه ۲۵ آوریل)، کاخ سفید اعلام کرد که سازمان های اطلاعاتی آمریکا معتقدند ارتش سوریه به احتمال زیاد از سلاح های شیمیایی از جمله "سارین" استفاده کرده است.

آقای کامرون در بخش دیگری از گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که او با هشدارهای کاخ سفید در این مورد که کاربرد تسلیحات شیمیایی "خط قرمزی" برای مداخله احتمالی خواهد بود، موافق است.

مقامات سوریه این اتهامات را "دروغ" خوانده اند.

بر اساس تخمین های سازمان ملل متحد دست کم ۷۰ هزار نفر از آغاز اعتراضات علیه بشار اسد در سوریه تا کنون کشته شده اند.

باراک اوباما که در جریان دیدار با ملک عبدالله پادشاه اردن در کاخ سفید صحبت می کرد گفت: "بررسی های اولیه از شواهدی حکایت دارند که علیه مردم سوریه تسلیحات شیمیایی به کار رفته است. این ارزیابی مقدماتی بر اساس گردآوری اطلاعات ماست."

رییس جمهوری آمریکا گفت سئوال های زیادی درباره چگونگی، زمان و مکان استفاده از این تسلیحات وجود دارد و تحقیقات جدی و موشکافانه ای درباره این موضوع صورت خواهد گرفت چون برای اثبات کاربرد تسلیحات شیمیایی "شواهد بیشتری" لازم است.

با این همه آقای اوباما تاکید کرده است که اثبات این موضوع "بازی را عوض خواهد کرد."

باراک اوباما گفت: "هر قدر شلیک توپ و خمپاره بر سر غیرنظامیان وحشتناک است، استفاده از تسلیحات کشتار جمعی علیه مردم از آن هم بدتر است. همه ما، نه تنها در آمریکا، بلکه در سراسر جهان باید متوجه این امر باشیم که نمی توانیم بگذاریم در مناطق جمعیتی از تسلیحات شیمیایی استفاده شود.."

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده هیچ ضرب الاجلی برای گردآوری اطلاعات درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی وجود ندارد و تاکید کرد "تمامی گزینه ها در دستور کار قرار دارد."

باراک اوباما پیشتر گفته بود خط قرمز آمریکا استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی است.

اقدامات جدی تر علیه سوریه می تواند اعلام منطقه پرواز ممنوع و مسلح کردن شورشیان را در بر بگیرد.

با این همه دولت های غربی نگرانند که تسلیحات به دست تندروها بیفتد. از سوی دیگر اعلام منطقه پرواز ممنوع نیز مستلزم از کارانداختن دفاع هوایی سوریه است که عملیات نظامی بزرگی را می طلبد.

سوریه اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.

عمران الزوغبی وزیر اطلاعات سوریه به خبرگزاری دولتی سانا گفته اتهامات غرب "هیچ اعتباری ندارند."

جنگ در دمشق

پیشتر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به نیک رابینسون سردبیر سیاسی بی بی سی گفت: "من کلماتم را با دقت انتخاب می کنم اما آنچه توسط دولت سوریه در جریان است بسیار به جنایت جنگی می ماند."

نخست وزیر بریتانیا به نگرانی از کافی نبودن اطلاعات کشورش و هراس از اینکه اطلاعات ناموثق یک بار دیگر توجیهی برای درگیری غرب در خاورمیانه شود اشاره کرد اما هشدار داد که ترس از تکرار جنگ عراق مانع اقدامات بین المللی در سوریه شود."

آقای کامرون گفت: "این نگرانی من نیست. بگذار صریح صحبت کنم. تجربه عراق مربوط به نحوه جمع آوری اطلاعات و استفاده از آن است و فکر می کنم که ما عبرت مان را گرفته باشیم. اما مهم است که سیاستمداران و رهبران نسل ما به وضعیت سوریه دقت کنند و بیاندیشیند که چه کار بیشتری می توان انجام داد."

در همین حال فعالان مخالف دولت و رسانه های دولتی سوریه گزارش کرده اند در برخی نقاط اطراف دمشق درگیری های شدیدی بین نیروهای دولتی و شورشیان درگرفته است.

فعالان مخالف دولت می گویند در بارزه در شمال دمشق سربازان و نیروهای مسلح حامی دولت با حمایت آتش تانک پیشروی کرده اند.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه می گوید نیروهای دولتی تعدادی از شورشیان را در درگیری های جبر و زملکا کشته اند.