'چرخ یکی از هواپیماهای یازده سپتامبر' در نیویورک پیدا شد

پلیس نیویورک می‌گوید در اطراف ویرانه‌های برج‌های دوقلوی تجارت جهانی، که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با برخورد دو هواپیما فرو ریختند، قطعه‌ای را پیدا کرده که به نظر می‌رسد متعلق به چرخ یکی از هواپیماهایی باشد که برای حمله به برج‌ها استفاده شده بودند.

پلیس نیویورک اعلام کرده قطعه‌ای فلزی و حدودا یک و نیم متری که شماره سریال و برچسب بویینگ دارد مابین دو ساختمان در نیویورک گیر کرده بوده و پیدا شده است.

این قطعه روز چهارشنبه و توسط گروهی که در منهتن و حوالی محوطه‌ ساخت یک مرکز اسلامی، مشغول نقشه‌برداری بودند پیدا شده است.

در حملات یازدهم سپتامبر نزدیک به ٣٠٠٠ تن جان باختند.

رئیس پلیس نیویورک در میان خبرنگاران گفت: "این نموداری از اقدام تروریستی هولناکی است که یک و نیم بلوک آنسوتر از جایی که ایستاده‌ایم به وقوع پیوست و خاطره دردناک ۲۹۷۶ نفری را که اینجا بودند برایمان زنده می‌کند."

Image caption باراک اوباما وعده داده بود که بازداشتگاه گوانتانامو را ببندد

این قطعه فلزی در فضایی باریک و پر از زباله بین دیوارهای دو ساختمان پیدا شده است.

از 'ترور' تا اعتصاب غذا

پنج مظنون وابسته به القاعده به اتهام دست داشتن در حملات ۱۱ سپتامبر در بازداشتگاه گوانتانامو در انتظار محاکمه در دادگاهی نظامی به سر می‌برند.

خالد شیخ محمد متهم به طراحی حملات است و چهار نفر دیگر متهم به همکاری در هواپیماربایی‌های ۱۱ سپتامبرند. آنها در صورت مجرم شناخته شدن ممکن است که با مجازات اعدام روبرو شوند.

هم‌اکنون و با گذشت بیش از یک دهه از استفاده از بازداشتگاه گوانتانامو برای نگهداری مظنونین "اقدامات تروریستی" ، ۱۶۶ نفر در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می‌شوند. اخیرا تعدادی از آنان در اعتراض به بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

اعتصابی‌ها، که شمارشان به ۹۷ نفر می‌رسد، خواهان روشن شدن وضعیتشان هستند.

دیدبان حقوق بشر در این باره گفته است: "بازداشت‌های غیرقانونی و بدون اتهام و محاکمه در بازداشتگاه گوانتانامو بیش از یک دهه به طول انجامیده‌اند بی آنکه فرجامی داشته باشند و این عجیب نیست که بازداشتی‌ها احساس نومیدی کنند."

مطالب مرتبط