محاکمه یک پزشک و اعضای باند قاچاق اعضای انسان در کوزوو

Image caption درمانگاه مدیکوس در پایتخت کوزوو بعد از افشای پرونده قاچاق اعضای بدن انسان بسته شد

یک دادگاه اروپایی در کوزوو پنج نفر را به جرم قاچاق و تجارت اعضای بدن انسان محکوم کرد.

این پنج نفر متهم هستند که در یک درمانگاه در پریشتینا، پایتخت جمهوری کوزوو، به طور غیرقانونی ده‌ها پیوند عضو انجام داده‌اند.

این باند قاچاق زمانی لو رفت که یک مرد ترکیه‌ای بعد از بیرون آوردن یکی از کلیه‌هایش در کلینیک از هوش رفت.

لطفی درویشی، متخصص مجاری ادرار از جمله متهمان این پرونده است که به جرم قاچاق اعضای بدن انسان به هشت سال زندان محکوم شده است. پسر این پزشک هم به هفت سال و سه ماه زندان محکوم شده است. سه متهم دیگر یک تا سه سال حبس گرفته‌اند.

وزیر بهداشت پیشین کوزوو از اتهام قاچاق تبرئه و آزاد شده است.

بر اساس شهادت‌هایی که در دادگاه مطرح شد، درمانگاه مدیکوس در شهر پریشنا، از شهروندان فقیر ۲۰ کشور اروپای شرقی و آسیای میانه استفاده می‌کرده و به آن‌ها وعده می‌داده در ازای اعضای بدنشان ۱۵ هزار یورو (معادل ۱۹ هزار دلار) می‌پردازد.

Image caption لطفی درویشی، جراح و متخصص به هشت سال زندان و پسرش به هفت سال محکوم شده است

این اشخاص که بیشتر از کشورهای ترکیه، قزاقستان، روسیه و جمهوری مولداوی به کوزوو می‌آمدند، در فقر مطلق و وضعیت اقتصادی بد زندگی می‌کردند.

دریافت کنندگان عضو، گاهی تا ۱۰۰ هزار یورو برای پیوند به درمانگاه پرداخت می‌کردند.

دادستان دادگاه اروپایی در کوزوو می‌گوید دست‌کم ۳۰ کلیه در سال ۲۰۰۸ به صورت غیرقانونی در درمانگاه مدیکوس پیوند زده شده است.

این درمانگاه پس از فاش شدن این پرونده، بسته شد.

رسیدگی به پرونده قاچاق و پیوند غیرقانونی اعضای بدن انسان که نام دو چهره دولتی کوزوو هم در آن مطرح شده بود، به نماینده دادگاه اتحادیه اروپا در کوزوو سپرده شد.

پنج سال پس از استقلال از صربستان، دستگاه قضایی کوزوو هنوز آنقدر قوی و با نفوذ نشده که بتواند در مقابل دخالت اشخاص باقدرت مقاومت کند.

در جمهوری کوزوو در شرق اروپا، سال ۱۹۹۹ هم یک پرونده بزرگ دیگر قاچاق اعضای بدن مطرح شده بود.

در آن پرونده که اتهامات مطرح شده آن، هرگز به طور رسمی ثابت نشد، نیروهای ارتش آزادیبخش کوزوو به قاچاق اعضای بدن اسیران صرب پیش از کشتن آن‌ها متهم شده بودند.

مطالب مرتبط