اوباما: نمی دانیم چه کسی در سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده که دقیقا نمی داند تسلیحات شیمیایی چطور و توسط چه کسانی در سوریه استفاده شده است.

او در عین حال به هشدار داد که اگر به طور قطع روشن شود که حکومت سوریه به چنین تسلیحاتی متوسل شده باشد، سیاست دولت او احتمالا تغییر خواهد کرد.

سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده به تازگی طی یک برآورد رسمی، به کنگره و کاخ سفید گفته اند که ارتش سوریه احتمالا در مواردی علیه مخالفان از گاز اعصاب سارین استفاده کرده است.

از زمان انتشار این خبر، فشارها بر باراک اوباما برای اتخاذ سیاستی سختگیرانه تر علیه حکومت سوریه بیشتر شده است، زیرا وی پیشتر توسل به چنین تسلیحاتی را "خط قرمز" اعلام کرده بود.

باراک اوباما روز سه شنبه دهم اردیبهشت (سی ام آوریل) در کنفرانس خبری کاخ سفید گفت که درباره این اتهام مدارک محکم تری باید جمع آوری شود.

او گفت: "آن چه که می دانیم این است که تسلیحات شیمیایی در سوریه استفاده شده، اما نمی دانیم که چگونه، چه زمانی و توسط چه کسی استفاده شده است. مدارک روشنی که نشان دهد دقیقا چه اتفاقی افتاده، نداریم."

رد اتهام در دمشق

سوریه هر گونه استفاده از سلاح های شیمیایی را رد می کند و متقابلا مخالفان را به استفاده از چنین تسلیحاتی در روز ۱۹ مارس گذشته در نزدیکی حلب متهم کرده است.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در نیویورک بار دیگر این اتهام را بی اساس دانست.

مخالفان حکومت سوریه می گویند که ارتش سوریه در ماه مارس علاوه بر استفاده از تسلیحات شیمیایی در نزدیکی حلب، در حوالی دمشق نیز از بمب های شیمیایی استفاده کرده است.

سوریه هنوز به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه ورود به این کشور برای انجام تحقیقات جامع را نداده است.

گزینه های مختلف

آقای اوباما روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت که قصد ندارد پیش از دستیابی به مدارک قاطع، تصمیم عجولانه ای بگیرد.

به گفته او، آمریکا از تمام منابع خود و نیز کمک کشورهای همسایه سوریه و سازمان ملل متحد برای روشن شدن ماجرا استفاده خواهد کرد.

باراک اوباما بار دیگر هشدار داد که اگر حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده باشد، قاعده بازی عوض خواهد شد.

باراک اوباما گفت که در صورت محرز شدن این مساله، "ما مجبور خواهم شد گزینه های مختلفی که در برابرمان قرار دارد را دوباره بررسی کنیم. ما قبل از این هم در تلاش بوده ایم که در مورد سوریه راه حلی پیدا کنیم. روشن است که گزینه هایی وجود دارد که هنوز از آن استفاده نکرده ام."

وی افزود: "از سال گذشته از مقام های پنتاگون و سازمان های امنیتی خواسته ام که گزینه های مختلفی را برای من آماده کنند. من درباره جزئیات این گزینه ها صحبتی نمی کنم اما اگر سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده باشد، واضح است که خطر علیه امنیت جامعه بین المللی، متحدانمان و ایالات متحده تشدید شده است، در این صورت ما برخی گزینه ها که تاکنون مد نظر قرار نداده ایم را قویا مورد نظر قرار خواهیم داد."

محافظه کاران که خط مشی فعلی باراک اوباما در قبال سوریه را ضعیف می دانند، خواهان کمک های تسلیحاتی به مخالفان مسلح بشار اسد هستند.

سناتور جمهوریخواه جان مک کین روز یکشنبه گذشته گفته بود: "به نظر من، به مخالفان باید طوری کمک کنیم که توازن قدرت به طور قابل ملاحظه به نفع آن ها تغییر کند. ما همچنین در یک چارچوب بین المللی باید برای عملیات علیه زرادخانه شیمیایی بشار اسد آماده باشیم."