حسن نصرالله: سوریه به دست آمریکا و اسراییل نمی افتد

Image caption سخنرانی تلویزیونی آقای نصرالله از شبکه المنار حزب الله لبنان پخش می شد.

حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان گفته است دوستان واقعی سوریه نمی گذارند این کشور به دام آمریکا، اسراییل و یا اسلام گرایان افراطی بیفتد.

آقای نصرالله گفته است مخالفان سوریه ضعیف تر از آن هستند که حکومت بشار اسد را با اقدام نظامی ساقط کنند.

آقای نصرالله در سخنرانی تلویزیونی خود که از شبکه المنار حزب الله لبنان پخش می شد می گفت در عین حال هشدار داد اگر زیارتگاه زینبیه، که آرامگاه نوه پیامبر است آسیب ببیند آتش انتقامی مهار نشدنی شعله ور خواهد شد.

سباستین آشر تحلیل گر امور اعراب در بی بی سی گفت این سخنرانی عملا گزارش ها درباره جنگیدن نیروهای حزب الله لبنان در سوریه را تایید می کند.

مخالفان دولت بشار اسد مدتهاست که ادعا می کنند حزب الله لبنان که از حمایت ایران برخوردار است نیروی نظامی در اختیار دولت سوریه می گذارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای نصرالله نوشته است: " تعداد زیادی از آنها (شورشیان) برای تسخیر روستاهایی که سکنه لبنانی دارند آماده می شوند و طبیعی است که ما برای کمک به ارتش سوریه هرچه می توانیم و لازم است ارائه کنیم."

رهبر حزب الله گفته است هرگز شهدای خود را پنهان نمی کند اما گزارش ها درباره اینکه تعداد زیادی از جنگجویانش کشته شده اند دروغ است.

خبرنگار بی بی سی می افزاید آقای نصرالله تلاش می کند مخاطبان لبنانی خود را مطمئن کند که حزب الله لبنان می خواهد از سرایت جنگ سوریه به لبنان بپرهیزد اما احتمالا بسیاری از لبنانی ها در سخنرانی سرسختانه تازه اش جایی برای امیدواری نمی بینند.

کمی پیش از سخنرانی آقای نصرالله انفجار شدیدی ۱۴ نفر را در دمشق کشت.

نیروهای دولت سوریه و شورشیان ماه هاست در دمشق و حومه آن با هم می جنگند اما هیچ کدام نتوانسته اند بردیگری غلبه پیدا کند.

از آغاز اعتراضات در سوریه علیه حکومت بشار اسد بنا به تخمین سازمان ملل متحد بیش از ۷۰ هزار نفر کشته شده اند.