شاهزاده هلندی پس از هجده ماه بیهوشی درگذشت

فریسو و همسرش
Image caption پرنس فریسو به خاطر ازدواج با همسرش از حق وراثت سلطنت صرفنظر کرد

دربار هلند اعلام کرد که برادر پادشاه این کشور پس از هجده ماه بیهوشی درگذشته است.

براساس اطلاعیه ویللم الکساندر، پادشاه هلند، شاهزاده یوهان فریسو، که پس از یک حادثه اسکی از هجده ماه پیش بستری بود، در سن ۴۴ سالگی در یکی از کاخ های سلطنتی در شهر لاهه درگذشته است.

این اطلاعیه یادآور شده است که پرنس فریسو در روز ١٧ فوریه سال ٢٠١٢ هنگام اسکی در اتریش گرفتار حادثه شد و از آن زمان تا هنگام مرگ در حالت کما به سر می‌برد.

در فوریه سال گذشته، پرنس فریسو که به یکی از مناطق اسکی بازی اتریش سفر کرده بود، با وجود اعلام هشدار مراجع محلی در مورد احتمال ریزش بهمن، همراه با یکی از دوستانش، در محلی خارج از پیست تعیین شده به اسکی پرداخت و گرفتار بهمن شد.

ماموران نجات توانستند پس از حدود بیست دقیقه، شاهزاده هلندی را از زیر برف نجات دهند اما در این مدت، کمبود اکسیژن باعث بروز ضایعه مغزی شد که در نتیجه آن، او به حالت کما فرو رفت.

اطلاعیه دربار هلند افزوده است که برادر پادشاه آن کشور در حالی درگذشت که از "حداقل آگاهی" برخوردار بود و هرگز در طول هجده ماه گذشته، هوشیاری خود را به دست نیاورده بود.

پس از حادثه اسکی، پرنس فریسو در بیمارستانی در بریتانیا بستری شد اما در ماه ژوئیه، به کاخ محل اقامت بئاتریکس، ملکه سابق هلند انتقال یافت که چند ماه پیش به نفع پسرش از مقام خود استعفا داده بود.

با وجود شرایط پرنس فریسو، رسانه‌های خبری و مقامات هلند اعلام مرگ او را تکان دهنده توصیف کرده‌اند.

فریسو یوهان، پرنس اورنج ناسو، پسر کوچکتر ملکه بئاتریکس، در سال ۲۰۰۴ با میبل ویس اسمیت ازدواج کرد. پس از آنکه گزارش شد که همسر او پیش از ازدواج، با یک قاچاقچی مواد مخدر ارتباط داشته، پرنس فریسو اعلام کرد که از حق خود نسبت به وراثت تاج و تخت هلند چشم پوشی می‌کند.

بر خلاف سنت رایج، نخست وزیر هلند برای ازدواج پرنس فریسو خواستار کسب مجوز از پارلمان نشد.

در آن زمان، او پس از برادر بزرگترش و فرزندان او، نفر چهارم در رده وارثان سلطنت هلند بود.

با وجود اعلام کناره‌گیری از وراثت سلطنت، فریسو یوهان اجازه یافت تا همچنان از لقب سلطنتی شاهزاده اورنج ناسو استفاده کند و همسرش هم لقب سلطنتی داشته باشد.

هنوز برنامه تشییع جنازه و محل دفن پرنس فریسو اعلام نشده و مشخص نیست که آیا او هم مانند اکثر اعضا خانواده سلطنتی هلند، در محل نیوئه کرک، کلیسای نزدیک کاخ سلطنتی دفن خواهد شد یا مکان دیگری برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط