تاکید دوباره اوباما بر لزوم بسته شدن زندان گوانتانامو

Image caption باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت گوانتانامو با هویت آمریکایی تناقض دارد و برای "منافع آمریکا" مضر است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا وعده داد یک بار دیگر برای بستن زندان گوانتانامو تلاش می کند.

چند ماهی است که بسیاری از زندانیان گوانتانامو در اعتراض به آینده نامعلومشان اعتصاب غذا کرده اند.

باراک اوباما در کاخ سفید گفت این زندان با هویت آمریکایی ها تناقض دارد و برای "منافع آمریکا" مضر است.

آقای اوباما با اشاره به محکوم شدن مظنونان به تروریسم استدلال کرد که دستگاه قضایی مدنی آمریکا ظرفیت برگزاری دادگاه برای این دست متهمان را دارد.

کنگره آمریکا مانع به نتیجه رسیدن تلاش های دولت برای بستن گوانتانامو شده است اما آقای اوباما گفت گفتگو درباره این زندان را با اعضای کنگره از سر خواهد گرفت.

آقای اوباما به خبرنگاران گفت از گروهی از مقامات خواسته وضعیت زندان گوانتانامو را ارزیابی کنند و تاکید کرده از وجود مشکلات در این بازداشتگاه تعجب نمی کند: "این زندان به جایگاه ما در جامعه بین المللی ضربه می زند، همکاری متحدانمان را در زمینه مقابله با تروریسم کاهش می دهد و ابزار بسیج نیرو برای تندروهاست. این زندان باید بسته شود."

"لازم نیست"

رییس جمهوری آمریکا زندان گوانتانامو را "مشکلی دیرینه" خواند که در صورت بسته نشدن بدتر خواهد شد: "مهم این است که متوجه باشیم برای امن نگه داشتن آمریکا به گوانتانامو نیازی نداریم"

آقای اوباما گفت جنگ عراق پایان یافته و مسئولیت زندان ها در افغانستان در دست افغان هاست از این رو زندان گوانتانامو دیگر لازم نیست.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد برای تعیین یک راه حل حقوقی بلند مدت جهت محاکمه زندانیان به کمک کنگره آمریکا نیاز دارد.

اظهارات آقای اوباما در حالی بیان شده که تعداد زندانیان گوانتانامو که اعتصاب غذا کرده اند در هفته های گذشته افزایش یافته و ۱۰۰ نفر از ۱۶۶ نفر بازداشتی در این زندان را در بر می گیرد.

اعتراض زندانیان گوانتانامو به نامعلوم بودن طول زندانشان است.

بسیاری از این زندانیان بدون تفهیم اتهام رسمی در گوانتانامو هستند.

ناوی پیلای کمیسار حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود زندان گوانتانامو باید فورا تعطیل شود.

ایموجن فوکز خبرنگار بی بی سی در ژنو می گوید سازمان ملل متحد ادامه بازداشت این زندانی های را نقض آشکار حقوق بین الملل خوانده است اگر چه در عین حال متوجه است که کنگره آمریکا مانع بسته شدن زندان گوانتانامو شده است.

سازمان های امداد می گویند ادامه شرایط فعلی گوانتانامو غیر قابل تصور است.

به گفته خبرنگار بی بی سی کمیته بین المللی صلیب سرخ، تنها سازمانی که می تواند با زندانی ها، فردی، ارتباط داشته باشد و اعلام کرده میزان سرخوردگی و ناامیدی در گوانتانامو بی سابقه است.

روز سه شنبه سخنگوی سازمان ملل متخد گفت احتمال دارد تغذیه اجباری زندانیان از راه لوله ها نقض حقوق بشر باشد.

روپرت کولویل سخنگوی سازمان ملل متحد گفت: "این تغذیه اجباری که به شکل اشکاری خلاف میل زندانیان است، از نگاه انجمن جهانی پزشکی و قطعا از نگاه ما کاری غیرانسانی، تحقیرآمیز و ظالمانه است.

با این همه به نظر می رسد رییس جمهوری آمریکا با تغذیه اجباری زندانیانی که در اعتصاب غذا هستند موافق است: "من نمی خواهم کسی بمیرد. قطعا پنتاگون هم تلاش می کند وضعیت را به بهترین وضع مدیریت کند.

به گفته سخنگوی زندان گوانتانامو دولت آمریکا تعداد کارکنان بهداشتی این بازداشتگاه را افزایش داده است.

مجاز به رفتن

اعتصاب غذا در گوانتانامو زمستان گذشته آغاز شد اما در هفته های اخیر تعداد زندانیانی که در اعتصاب غذا هستند افزایش یافته است.

برخی گزارش های ریشه اعتصاب غذا در گوانتانامو را بی احترامی به نسخه هایی از قران هنگام وارسی سلول زندانیان اعلام کرده اند با این همه مقامات زندان این گزارش ها را رد کرده اند.

یکی از سخنگویان زندان به خبرگزاری رویترز گفته ۲۱ زندانی از طریق لوله هایی که از راه بینی به شکم می رسد تغذیه می شوند و ۵ زندانی نیز در بیمارستان تحت نظر هستند اما شرایط خطرناکی ندارند.

از اوایل سال ۲۰۰۲ اعتصاب غذاهای کوتاه مدت تری در گوانتانامو جریان داشته است.

حدود دو هفته پیش در بیست و چهارم فروردین ماه زندانیان گوانتانامو با نگهبانان خود درگیر شدند.

نگهبانان می خواستند زندانیان را از بخش عمومی به سلول هایشان منتقل کنند.

زندانیان پنجره ها و دوربین های مدار بسته بخش عمومی را پوشانده بودند و مقامات زندان نمی توانستند از آنچه در بخش می گذرد با خبر باشند.

مقامات زندان گفتند زندانی ها با "اسلحه های سرد"ی که با وسایل مختلف ساخته بودند به نگهبانان حمله کردند و نگهبانان در مقابل از گلوله مشقی استفاده کردند.

نزدیک به صد نفر از متهمان در گوانتانامو برای آزادی مانعی ندارند به جز نگرانی از بدرفتاری با آنها در کشور متبوعشان و یا مقرراتی که کنگره وضع کرده است

سناتور دیان فینستین، دبیر کمیته امنیت سنا هفته پیش در نامه ای خطاب به تام دانیلون مدیر شورای امنیت ملی از دولت خواست تلاش هایش را برای انتقال این زندانیان از سر بگیرد.