راهپیمایی روز جهانی کارگر در ترکیه به خشونت کشید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پلیس ضد شورش در شهر استانبول ترکیه برای مقابله با راهپیمایان در روز جهانی کارگر از دستگاههای آب پاش فشار قوی و گاز اشک آور استفاده کرده است.

بر اساس گزارشهای رسیده، حد اقل ١٢ نفر در درگیریها مجروح شده و چندین نفر بازداشت شدند.

ژیار گل خبرنگار بی بی سی در ترکیه گفته است تلاش پلیس، جلوگیری از ورود راهپیمایان به میدان تقسیم، میدان مرکزی شهر استانبول بوده است.

مقامات دولتی پیشتر گفته بودند که به دلایل امنیتی، تظاهرکنندگان اجازه تجمع در این میدان را ندارند و از صبح روز چهارشنبه، وسایل حمل و نقل عمومی در این محل توقف نداشتند.

در مقابل، اتحادیه های کارگری تاکید کرده بودند که به دلیل اهمیت نمادین این میدان، در نظر دارند وارد این محل شوند. در سال ۱۹۷۷، در جریان تجمع روز اول ماه مه در میدان تقسیم استانبول، دهها تن از تظاهرکنندگان به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شدند.

راهپیمایان به عکاس خبرگزاری فرانسه حمله کرده و یک دوربین او را خراب کردند.

در ادامه شورشها، دو مامور پلیس در اثر سنگپرانی معترضان مجروح شدند.

روز جهانی کارگر در سال ٢٠١٠ در اثر فشار اتحادیه های کارگری به عنوان روز تعطیل رسمی اعلام شد.

کارگران بنگلادشی خواستار بهبود ایمنی کار

روز جهانی کارگر، در داکا، پایتخت بنگلادش، تظاهرات گسترده‌ای برگزار شده و شرکت کنندگان در این تظاهرات، از دولت خواسته‌اند به اقداماتی برای بهبود ایمنی کار مبادرت کند.

هزاران تن در این راهپیمایی شرکت داشند و با دادن شعارهایی، خواستار آن بودند که مالک ساختمانی که ریزش آن صدها کشته برجای گذاشته، به اشد مجازات محکوم شود.

راهپیمایان، که صدها موتورسیکلت و وانت بار آنان را همراهی می کرد، با در دست داشتن پرچم ملی بنگلادش، شعارهای "اقدام فوری" و "مجازات اعدام" سر می‌دادند.

هفته گذشته، ساختمانی در حومه داکا که محل فعالیت پنج کارگاه تولید پوشاک بود فرو ریخت و در اثر آن حدود ۴۰۰ نفر کشته شدند. احتمال دارد هنوز اجساد دیگری زیر آوار مانده باشد.

در روسیه، ولادیمیر پوتین به مناسبت روز جهانی کارگر به سه تن از کارگران جایزه "قهرمان کار" داد. جایزه "قهرمان کار" در زمان حکومت شوروی سابق رواج داشت و آقای پوتین بار دیگر این سنت را احیا کرده است.

منع راهپیمایی در ایران

در ایران نیز تا سال ۱۳۸۶، نهادهای رسمی کارگری راهپیمایی‌هایی را به مناسبت روز کارگر برگزار می کردند اما از آن سال تا کنون، وزارت کشور از صدور مجوز چنین راهپیمایی خودداری کرده است.

خبرگزاری کار ایران - ایلنا - به نقل از دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت هفته کارگر گفته است که با وجود ارسال دو تقاضانامه به معاونت سیاسی وزارت کشور برای صدور مجوز راهپیمایی روز کارگر در یکی از خیابان های اصلی تهران، با این درخواست ها موافقت نشده است.

در نتیجه، مراسم بزرگداشت روز جهانی کارگر در فضای بسته در ورزشگاه شهید معتمدی تهران برگزار شد و چند هزار کارگر و مسئولان نهادهای رسمی کارگری در آن شرکت داشتند.

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر، در این مراسم گفت که به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه بیش از ۴۰ درصد بوده و افزایش ۲۵ درصد در نرخ دستمزد جبران کننده کاهش قدرت خرید کارگران نیست.

آقای محجوب برخی دیگر از دشواری های کارگران را نیز مطرح کرد و همچنین عملکرد سازمان تامین اجتماعی را مورد انتقاد قرار داد اما تاکید کرد که کمی دستمزد و تورم قیمت‌ها مشکل اصلی کارگران ایران است.

مطالب مرتبط