تظاهرات کارگران کشورهای مختلف در روز جهانی کارگر

کارگران بنگلادشی
Image caption با توجه به حوادث مرگبار کارگری در بنگلادش، بهبود ایمنی کار از خواستهای اصلی کارگران است

کارگران بنگلادشی در تظاهرات روز جهانی کارگر خواستار بهبود ایمنی کار شدند، تظاهرات این روز در ترکیه به خشونت کشیده شد و در ایران، دولت به کارگران مجوز راهپیمایی نداد.

به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، در داکا، پایتخت بنگلادش، تظاهرات گسترده‌ای برگزار شده و شرکت کنندگان در این تظاهرات، از دولت خواسته‌اند به اقداماتی برای بهبود ایمنی کار مبادرت کند.

هزاران تن در این راهپیمایی شرکت داشند و با دادن شعارهایی، خواستار آن بودند که مالک ساختمانی که ریزش آن صدها کشته برجای گذاشته، به اشد مجازات محکوم شود.

راهپیمایان، که صدها موتورسیکلت و وانت بار آنان را همراهی می کرد، با در دست داشتن پرچم ملی بنگلادش، شعارهای "اقدام فوری" و "مجازات اعدام" سر می‌دادند.

هفته گذشته، ساختمانی در حومه داکا که محل فعالیت پنج کارگاه تولید پوشاک بود فرو ریخت و در اثر آن حدود ۴۰۰ نفر کشته شدند. احتمال دارد هنوز اجساد دیگری زیر آوار مانده باشد.

کارگاه‌های مستقر در این ساختمان عمدتا تولید کننده لباس برای چند شرکت غربی بودند.

به دلیل پایین بودن دستمزدها در بنگلادش، کارگاه های متعددی در این کشور به تولید پوشاک به سفارش خریداران خارجی مشغول‌اند. بنگلادش سومین تولید کننده پوشاک در جهان محسوب می شود و ارزش سالانه صادرات پوشاک این کشور به حدود ۲۰ میلیارد دلار می رسد.

Image caption دولت ایران از صدور مجوز راهپیمایی روز جهانی کارگر خودداری کرد و مراسم این روز در فضای سربسته برگزار شد

گفته می شود که ساختمانی که ریزش کرد در اصل پنج طبقه بود اما مالک آن، بدون کسب مجوز لازم، چند طبقه دیگر به آن افزود و همین امر باعث فرو ریختن بنا شد.

پنج ماه پیش هم وقوع آتش سوزی در یک کارخانه تولید پوشاک یکصد و دوازده نفر را کشت. در آن زمان، مقامات بنگلادشی وعده دادند که به اقدامات لازم برای بهبود ایمنی کار دست خواهند زد.

هر ساله به مناسبت اول ماه مه، کارگران بنگلادش تظاهراتی بر پا می کنند و امسال، کارگران از فرصت تظاهرات روز جهانی کارگر برای اعتراض به شرایط کار استفاده کردند.

در گیری در ترکیه، مراسم در فضای بسته در ایران

به گزارش منابع خبری ترکیه، در راهپیمایی روز کارگر در استانبول، بین تظاهرکنندگان و ماموران پلیس در میدان تقسیم این شهر درگیری روی داد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مقامات دولتی پیشتر گفته بودند که به دلایل امنیتی، تظاهرکنندگان اجازه تجمع در این میدان را ندارند و از صبح روز چهارشنبه، وسایل حمل و نقل عمومی در این محل توقف نداشتند.

در مقابل، اتحادیه های کارگری تاکید کرده بودند که به دلیل اهمیت نمادین این میدان، در نظر دارند وارد این محل شوند. در سال ۱۹۷۷، در جریان تجمع روز اول ماه مه در میدان تقسیم استانبول، دهها تن از تظاهرکنندگان به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شدند.

در روز چهارشنبه، پلیس برای متفرق کردن صدها تن که با عبور از حصارهای ایجاد شده در اطراف میدان تقسیم، وارد این محل شده بودند از گاز اشک آور استفاده کرد.

در روسیه، ولادیمیر پوتین به مناسبت روز جهانی کارگر به سه تن از کارگران جایزه "قهرمان کار" داد. جایزه "قهرمان کار" در زمان حکومت شوروی سابق رواج داشت و آقای پوتین بار دیگر این سنت را احیا کرده است.

روز جهانی کارگر در دهها کشور تعطیل است و در نقاط مختلف جهان، مراسمی به همین مناسب برگزار می شود.

Image caption در روز جهانی کارگر رهبران روسیه تشریفات زمان شوروی را احیا کرده اند

در ایران نیز تا سال ۱۳۸۶، نهادهای رسمی کارگری راهپیمایی‌هایی را به مناسبت روز کارگر برگزار می کردند اما از آن سال تا کنون، وزارت کشور از صدور مجوز چنین راهپیمایی خودداری کرده است.

خبرگزاری کار ایران - ایلنا - به نقل از دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت هفته کارگر گفته است که با وجود ارسال دو تقاضانامه به معاونت سیاسی وزارت کشور برای صدور مجوز راهپیمایی روز کارگر در یکی از خیابان های اصلی تهران، با این درخواست ها موافقت نشده است.

در نتیجه، مراسم بزرگداشت روز جهانی کارگر در فضای بسته در ورزشگاه شهید معتمدی تهران برگزار شد و چند هزار کارگر و مسئولان نهادهای رسمی کارگری در آن شرکت داشتند.

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر، در این مراسم گفت که به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه بیش از ۴۰ درصد بوده و افزایش ۲۵ درصد در نرخ دستمزد جبران کننده کاهش قدرت خرید کارگران نیست.

آقای محجوب برخی دیگر از دشواری های کارگران را نیز مطرح کرد و همچنین عملکرد سازمان تامین اجتماعی را مورد انتقاد قرار داد اما تاکید کرد که کمی دستمزد و تورم قیمت‌ها مشکل اصلی کارگران ایران است.

مطالب مرتبط