چند نفر در زد و خورد بین نمایندگان پارلمان ونزوئلا زخمی شدند

زدوخورد در پارلمان
Image caption اختلاف نظر در مورد نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری عامل درگیری در صحن پارلمان بود

بین شماری از اعضای احزاب دولتی و مخالف در پارلمان ونزوئلا درگیری روی داده و چند تن را زخمی کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۱ اردیبهشت (۱ مه)، شبکه‌های تلویزیونی ونزوئلا مصاحبه‌هایی را با اعضای زخمی مجمع ملی - مجلس سفلای پارلمان - پخش کردند که در جریان نزاع بین نمایندگان احزاب مخالف و موافق دولت زخمی شده بودند.

درگیری بین نمایندگان طرفدار و مخالف نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری جدید، زمانی آغاز شد که نمایندگان ائتلاف مخالف دولت پارچه نوشته‌ای را در مجلس آویختند که در آن، نسبت به سلب بخشی از اختیارات نمایندگی از آنان اعتراض شده بود.

این درگیری شامگاه سه‌شنبه روی داده است.

حزب طرفدار رئیس جمهوری که دارای اکثریت در مجمع ملی است، به دلیل اعتراض نمایندگان مخالف دولت به نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری، آنان را از حق سخنرانی عمومی و شرکت در جلسات کمیسیون‌های پارلمانی محروم کرده بود و در جلسه شامگاه سه‌شنبه، در نظر داشت این طرح را تمدید کند.

نمایندگان موافق و مخالف دولت هر کدام طرف دیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند و ائتلاف مخالف دولت گفته است که هفده تن از نمایندگان عضو این ائتلاف به دست نمایندگان حامی دولت زخمی شده‌اند.

یکی از نمایندگان مخالف که با چهره‌ای مجروح در تلویزیون ظاهر شده بود، گفت که همکاران او مورد حمله نمایندگان اکثریت قرار گرفتند و مضروب شدند.

اتهام تقلب انتخاباتی

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا روز ۱۴ ماه آوریل برگزار شد و کمیسیون دولتی نظارت بر انتخابات اعلام کرد که نیکلاس مادورو، نامزد حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا - حزب حاکم - با اکثریت کمتر از یک و نیم درصد بر انریکه کاپریلس، رقیب خود پیروز شده است.

Image caption خولیو بورگس هدف نمایندگان دولتی را ارعاب مخالفان دانسته است

برگزاری این انتخابات به دنبال درگذشت هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری سابق ونزوئلا، ضرورت یافته بود و آقای مادورو نامزد مورد حمایت آقای چاوز برای تصدی سمت ریاست‌جمهوری بود.

با اعلام نتیجه شمارش آرا، مخالفان دولت گفتند که نتیجه انتخابات را به دلیل موارد متعدد تخلف انتخاباتی قابل قبول نمی‌دانند و خواستار بازشماری آرا شدند.

در آستانه برگزاری مراسم ادای سوگند آقای مادورو در روز ۱۹ آوریل، کمیسیون انتخابات گفت که با بازشماری آرا موافق است اما بعدا اعلام کرد که نتیجه این بازشماری، هر چه باشد، تاثیری بر نتیجه اعلام شده انتخابات نخواهد گذاشت.

این کمیسیون همچنین افزوده است که شمارش تک تک آرا برای تایید تعلق آنان به افراد حقیقی، "از نظر قانونی" امکانپذیر نیست اما مخالفان این نظر را رد کرده‌اند.

آقای کاپریلس گفته است که نسبت به بی‌طرفی کمیسیون انتخابات تردید دارد و از شرکت در بازشماری آرا خودداری خواهد کرد. وی در نظر دارد اتهام تقلب در انتخابات را در دادگاه عالی ونزوئلا مطرح کند و خواستار لغو نتیجه آن شود.

نمایندگان طرفدار دولت در پارلمان گفته‌اند که از آنجا که نمایندگان مخالف، رئیس‌جمهوری را به رسمیت نمی‌شناسند و نسبت به صلاحیت کمیسیون نظارت بر انتخابات ابراز تردید می‌کنند، حق نمایندگی را از دست داده‌اند.

در مقابل، خولیو بورگس، از نمایندگان مخالف دولت، با چهره‌ای خون‌آلود در برابر دوربین‌های تلویزیونی گفت که دولت و نمایندگان دولتی در نظر دارند با ارعاب مخالفان، مانع احقاق حقوق مردم شوند.

وی گفت: "می‌توانند ما را مضروب یا زندانی کنند یا بکشند، اما ما از اصول خود دست نمی‌کشیم."

مطالب مرتبط