بولیوی یک نهاد توسعه آمریکایی را اخراج کرد

اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی
Image caption رئیس جمهوری بولیوی که در جریان یک راهپیمایی در لاپاز، پایتخت سیاسی بولیوی صحبت می کرد، همزمان از وزیر خارجه کابینه خود خواست که دستورات دیپلماتیک در این رابطه را به سفارت آمریکا در بولیوی ابلاغ کند

اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی، خواستار توقف فعالیت "برنامه ایالات متحده آمریکا برای توسعه جهان" (USAID) درکشورش شده است.

آقای مورالس فعالیت این نهاد دولتی آمریکا را بر علیه منافع مردم و نظام بولیوی ارزیابی کرده است.

این در حالی است که پاتریک ونترل، سخنگوی این برنامه ادعاهای آقای مورالس را "بی اساس" خوانده است.

یو.اس.اِید از حدود نیم قرن گذشته در بولیوی فعالیت کرده و مطابق اساسنامه اش برای "توسعه، گسترش دموکراسی و بسط آزادی" در این کشور آمریکای لاتین فعالیت می کند.

بودجه این نهاد برای برنامه‌هایش در بولیوی در سال ۲۰۱۰ بیش از ۵۳ میلیون دلار بود.

با این حال آقای مورالس روز چهارشنبه (اول مه - یازدهم اردیبهشت) گفت که این تصمیم در جهت "حفظ شأن مردم" کشورش اتخاذ می شود.

رئیس جمهوری بولیوی که در جریان یک راهپیمایی در لاپاز، پایتخت سیاسی بولیوی صحبت می کرد، همزمان از وزیر خارجه کابینه خود خواست که دستورات دیپلماتیک در این رابطه را به سفارت آمریکا در بولیوی ابلاغ کند.

بولیوی از جمله کشورهای آمریکای لاتین است که همچون ونزوئلا و کوبا به دنبال استقرار و بسط نظام سوسیالیستی است و مدافع مبارزه با نظام سرمایه داری است.

این کشور روابط نزدیکی هم با ایران دارد و آقای مورالس در سالهای اخیر بارها با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران دیدار کرده و دو کشور توافقنامه‌های متعددی در زمینه انرژی امضاء کرده اند.

با این حال، دولت آقای مورالس بارها به علت تلاش نکردن برای مهار و مبارزه با تجارت کوکا، گیاه مولد ماده اعتیادآور کوکائین، مورد انتقاد قرار گرفته است. او حتی در سال ۲۰۰۸ نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) در این کشور را به علت اظهار نظرش درباره فساد دولتی در زمینه کنترل مواد مخدر از بولیوی اخراج کرد.

بولیوی یکی از مراکز اصلی تولید کوکا در جهان است و در کنار کلمبیا از بولیوی به عنوان یکی از اصلی‌ترین مراکز کشت گیاه کوکا در آمریکای جنوبی یاد می شود.

مطالب مرتبط