جزئیات تازه از دستگیری‌های جدید در بوستون

Image caption فرماندار ماساچوست گفته است سه نفر بازداشت شده در ارتباط با تحولات پس از بمب گذاری در بازداشت هستند

پس از اعلام خبر دستگیری مظنونان جدید مرتبط با بمبگذاری بوستون، مشخص شده است که این افراد دانشجویان همکلاسی جوهر سارنایف، مظنون دوم این بمبگذاری‌ها بوده اند و گفته می شود در گم و گور کردن کامپیوتر شخصی جوهر به او کمک کرده اند.

نام دو نفر از این بازداشت‌شدگان جدید عظمت آژیاکوف و دیاز قادربایف هر دو اهل قزاقستان عنوان شده که بنابر ادعای پلیس تلاش کرده اند کوله پشتی و کامپیوتر دستی جوهر را سر به نیست کنند.

نفر سوم روبل فیلیپوس، شهروند آمریکا، متهم است که به بازجویان "دروغ" گفته اما هر سه نفر تا این لحظه هیچ اتهامی مبنی بر طراحی یا همکاری در بمبگذاری‌های ماراتن (پانزدهم آوریل) دریافت نکرده اند.

در صورت احراز گناهکاری، این سه نفر ممکن است به تحمل پنج تا هشت سال زندان و پرداخت جریمه ای بالغ بر ۲۵۰ هزار دلار محکوم شوند.

روزنامه بوستون گلوب می گوید سه نفر بازداشت شده دانشجوی دانشگاه ماساچوست در دارتماوت هستند که جوهر در آن دانشجو بود.

همزمان دوال پتریک، فرماندار ماساچوست هم تایید کرده است سه نفر بازداشت شده در ارتباط با تحولات پس از بمب گذاری در بازداشت هستند و شواهدی مبنی بر دخالت آنها در طراحی و برنامه ریزی بمبگذاری مسابقه دو ماراتن وجود ندارد.

با این وجود، هر سه نفر متهم هستند که بر سر راه اقدامات پلیس "مانع" ایجاد کرده و آن را به "تاخیر" انداخته اند.

عظمت آژیاکوف و دیاز قادربایف با اتهام تلاش برای معدوم کردن مدرک جرم هم مواجهند.

بنابر گزارش پلیس، آقای قادربایف در بازجویی ها به پلیس گفته که او و دوستانش تصمیم گرفته اند که کوله پشتی و کامپیوتر دستی جوهر را در سطل زباله بیندازند چرا که نمی خواستند "جوهر به دردسر بیفتد."

پلیس بوستون در روزهای پس از انفجارهای ماراتن در جستجویی گسترده موفق شد این لوازم را در میان انبوهی از زباله‌ها پیدا کند.

عظمت آژیاکوف و دیاز قادربایف پیشتر در ارتباط با سوء استفاده از ویزای دانشجویی یک هفته را در زندان سپری کرده بودند.

دانشگاه ماساچوست در دارتماوت روز چهارشنبه (اول مه - یازدهم اردیبهشت) در بیانیه ای اعلام کرد با توجه به اتهام های عظمت آژیاکوف، سمت دانشجویی او را تعلیق کرده است.

در بمبگذاری روز ۱۵ آوریل، سه نفر کشته و ۲۶۰ نفر زخمی شدند.

جوهر سارنایف، متهم ۱۹ ساله این پرونده هم اکنون در زندان به سر می برد.

متهم دیگر، تیمورلنگ سارنایف، بردار ۲۶ ساله جوهر در درگیری با پلیس کشته شد.

مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند که این دو برادر بدون کمک دیگران اقدام به بمبگذاری کرده بودند.

مطالب مرتبط