کره شمالی شهروند آمریکایی را به 'حبس با اعمال شاقه' محکوم کرد

کنث بی
Image caption کنث بی متولد کره جنوبی است اما شهروندی ایالات متحده را دارد و ساکن آمریکاست

یک شهروند آمریکایی در کره شمالی به حبس با اعمال شاقه محکوم شد.

روز پنجشنبه، ۱۲ اردیبهشت (۲ مه)، خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش کرد که محاکمه پی جون هو، شهروند آمریکایی در دادگاه عالی جمهوری خلق پایان یافته و دادگاه او را در ارتباط با توطئه علیه نظام این کشور مجرم شناخته و به پانزده سال حبس با اعمال شاقه محکوم کرده است.

پی جون هو، ساکن ایالت واشنگتن که در آمریکا از نام "کنث بی" استفاده می کند، ۴۴ سال دارد، در کره جنوبی متولد شده و به آمریکا مهاجرت کرده است. او در زمینه سازماندهی و اجرای تورهای جهانگردی فعالیت دارد.

کنث بی روز ۳ ماه نوامبر سال گذشته پس از ورود به شهر راجان در شمال شرق کره شمالی، توسط ماموران امنیتی کره دستگیر شد.

شهر راجان بخشی از منطقه ویژه اقتصادی در مرز با چین است که دولت کره شمالی با هدف جلب سرمایه گذاری خارجی آن را ایجاد کرده است و آقای بی همراه با چهار جهانگرد دیگر وارد این شهر شده بود.

خبرگزاری کره شمالی که نام کره‌ای این شهروند آمریکایی را به کار می برد، در گزارشی در ماه دسامبر نوشت که "در جریان تحقیقات قضایی، شواهدی به دست آمد حاکی از اینکه فرد بازداشت شده به جرایمی علیه نظام سیاسی کره شمالی دست زده و خود او نیز به این اتهامات اعتراف کرده است." این گزارش افزوده بود که جرم این فرد "با استناد به شواهد و مدارک اثبات شده است."

خبرگزاری کره شمالی در مورد ماهیت اتهام آقای بی جزئیاتی منتشر نکرده است اما در کره شمالی، محاکمه و مجازات افراد براساس اتهامات مبهمی مانند "تبلیغ علیه نظام" و "توطئه علیه مصالح کشور" کاملا رواج دارد.

Image caption ممکن است کیم جونگ اون به مبادله شهروند آمریکایی با امتیازات اقتصادی و سیاسی چشم داشته باشد

برخی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در کره جنوبی گفته‌اند که مقامات کره شمالی از عکس‌هایی که کنث بی از گروهی از کودکان قحطی زده کره‌ای و اجرای حکم اعدام در ملاء عام در آن کشورگرفته بود ناخرسند بودند و آن را به منزله تلاش برای بی اعتبار کردن حکومت تلقی کرده‌اند.

پس از بازداشت آقای بی، دولت کره شمالی به دیپلمات‌های سفارت سوئد در آن کشور اجازه داد تا با این شهروند آمریکایی ملاقات کنند و سفارت سوئد هم گفت که اطلاعات خود را مستقیما در اختیار وزارت خارجه آمریکا قرار می‌دهد.

ایالات متحده و کره شمالی روابط دیپلماتیک ندارند و سفارت سوئد در پایتخت کره شمالی وظیفه حفاظت از منافع ایالات متحده را برعهده دارد. در جریان محاکمه نیز، نمایندگان سفارت سوئد در جلسه دادگاه حضور داشتند.

برگ برنده برای تماس؟

این نخستین بار نیست که کره شمالی شهروندان آمریکایی را بازداشت و به مجازات‌های سنگین محکوم می‌کند.

در سال ۲۰۰۹، دو شهروند آمریکایی به نام های لورا لینگ و یونا لی بازداشت و به دوازده سال حبس با اعمال شاقه محکوم شدند اما مقامات کره شمالی در جریان سفر بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به آن کشور، این دو نفر را آزاد کردند.

اتهام این دو روزنامه نگار آمریکایی این بود که با عبور از مرز مشترک کره شمالی و چین، به شکل غیرقانونی وارد کره شمالی شده و در صدد ضربه زدن به نظام حکومتی این کشور برآمده بودند.

Image caption شورای امنیت در ماه مارس تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی تصویب کرد

بازداشت این دو آمریکایی پس از آزمایش هسته‌ای کره شمالی صورت گرفت که تشدید تحریم‌های بین المللی و فشار اقتصادی آمریکا بر آن کشور را در پی آورده بود.

با توجه به این سابقه، برخی کارشناسان معتقدند که احتمالا هدف حکومت کره شمالی از بازداشت و محکومیت سنگین کنث بی وادار کردن آمریکا به کاهش فشارهایی است که در ماه های اخیر بر کره شمالی وارد کرده است.

در چند ماه اخیر، دستگاه های تبلیغاتی کره شمالی حملات خود علیه آمریکا و کره جنوبی را شدت بخشیده‌اند و در ماه آوریل، مقامات آن کشور در واکنش به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی، به یک رشته واکنش های تهدید آمیز نظامی نیز دست زدند.

چند هفته پیش، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی را متهم کرد که در صدد زمینه سازی برای حمله اتمی به کره شمالی هستند و متقابلا، تهدید کرد که آمریکا را هدف حملات اتمی قرار خواهد داد.

در ماه مارس، شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی، تحریم‌های بین‌المللی جدیدی را علیه آن کشور تصویب کرد و علاوه بر این، ایالات متحده هم یک رشته محدودیت های جدید را علیه این کشور به اجرا گذاشت.

ممکن است مقامات کره شمالی انتظار داشته باشند که بار دیگر، یک شخصیت ارشد آمریکایی برای درخواست آزادی کنث بی به آن کشور سفر کند و در برابر آزادی این شهروند آمریکایی، امتیازاتی را به آن کشور بدهد.

مطالب مرتبط