کارگران صنعت پوشاک بنگلادش به سرکار بازگشتند

Image caption صنایع پوشاک بنگلادش سالانه بیست میلیارد دلار تولید دارد

میلیونها نفر از کارگران صنعت پوشاک بنگلادش که پس از فروریختن ساختمان یک کارگاه تولیدی در داکا دست از کار کشیده بودند به سر کار خود بازگشتند.

این کارگران به عدم ایمنی کار اعتراض داشته و خواستار مجازات مقصران آن حادثه بودند که حداقل ۴۲۷ کشته بجا گذاشت.

شهیدالله عظیم، نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک بنگلادش به خبرگزاری فرانسه گفت: "تمام کارخانه ها امروز باز بودند و کارگران به سر کار برگشتند."

او گفت امروز هیچ گزارشی از تظاهرات یا درگیری دریافت نشده است.

در ساختمان رعنا پلازا که هفته گذشته فرو ریخت، پنج کارگاه تولید پوشاک قرار داشت و هنوز سرنوشت ۱۴۰ نفر از کارگرانی که در آن بودند روشن نیست.

تعداد مجروحان این حادثه به ۲۵۰۰ نفر رسید و امروز با پیدا شدن جسد هفت نفر از کسانی که زیر آوار مانده بودند شمار کشته شدگان به ۴۲۷ افزایش پیدا کرد.

این حادثه که بدترین حادثه صنعتی تاریخ بنگلادش بود، خشم و اعتراض کارگران صنعت پوشاک را برانگیخت.

تظاهرات این کارگران در داکا پایتخت و شهرهای دیگر گاهی به زدوخورد با پلیس منجر شد و در بعضی موارد پلیس مجبور به محافظت از کارگاههای تولید پوشاک شد.

دو روز پیش شیخ حسینه، نخست وزیر بنگلادش، از کارگران خواست به سر کار برگردند و هشدار داد اگر کارخانه های تولید پوشاک تعطیل بمانند، آنها کارشان را از دست خواهند داد.

دولت این کشور که بدلیل آسانگیری درمورد شرایط کار و ایمنی کارگران بشدت زیر انتقاد قرار دارد، اعلام کرده بازرسی از کارخانه های تولید پوشاک را برای بررسی شرایط و ایمنی کار را آغاز خواهد کرد.

دیروز، در روز جهانی کارگر، تظاهر کنندگان در داکا خواستار اعدام مسئولان حادثه فروریختن ساختمان و فراهم شدن شرایط مساعدتری برای کارگران شدند.

پیش از این هشت نفر از جمله مالک و مهندسان کارخانه بدلیل سهل انگاری و بی توجهی به ایمنی کارگران دستگیر شده بودند. محمد سهیل رعنا صاحب رعنا پلازا، رهبر محلی شاخه جوانان حزب عوامی لیگ (حزب حاکم بنگلادش) هم در بین دستگیر شدگان است.

بنگلادش یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پوشاک در دنیاست و تولیدات این کشور در بازار کشورهای غربی به فروش می رسد. برخی از مارکهای تجاری پوشاک در اروپا مشتری تولید کنندگانی بودند که در ساختمان رعناپلازا کارگاه داشتند.

اما وضعیت نامساعد کارگران این صنعت چه از نظر حقوق و دستمزد و چه از نظر ایمنی کار همیشه مورد اعتراض فعالان کارگری و سازمانهای حقوق بشر بوده است.

پاپ فرانسیس، رهبر معنوی مسیحیان کاتولیک، دیروز در مراسم عشای ربانی به وضعیت کارگران بنگلادشی اشاره کرد و آن را "بردگی" خواند.

او گفت "نپرداختن دستمزد عادلانه، فراهم نکردن کار، توجه صرف به دخل و خرج و مسائل مالی و فقط بدنبال منفعت شخصی بودن، تمام اینها اعمالی ضدالهی هستند."

اتحادیه اروپا، بزرگترین شریک تجاری بنگلادش، هم اعلام کرده اقدامات تجاری "مناسب" را پیش خواهد گرفت.

پاتریک ونترل سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز دیروز گفت: "ما می دانیم شرکتهای مستقر در این ساختمان، با شرکتهای متعددی در آمریکا و اروپا در ارتباط هستند و ما با شرکتهای آمریکایی این موضوع را مطرح می کنیم که در بهبود شرایط کار در بنگلادش نقش داشته باشند."

مطالب مرتبط