حزب سوسیال دموکرات: "قضیه خبرنگار رادیو آزادی انگیزه‌های سیاسی دارد"

Image caption رهبر سوسیال دموکراتها قضیه عبدالقیوم قیومزاد را دارای انگیزه‌های سیاسی خواند

حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان می‌گوید رد تمدید ثبت نام عبدالقیوم قیومزاد توسط وزارت خارجه این کشور به عنوان خبرنگار رادیو آزادی، دموکراتیک بودن تاجیکستان را زیر سؤال می‌برد.

این حزب ضمن انتشار بیانیه ای قضیه از کار رفتن این خبرنگار رادیوی آزادی را دارای انگیزه‌های سیاسی خواند.

در این بیانیه که با امضای رحمت الله زایراف، رهبر حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان انتشار یافت، گفته شده است که قضیه از فعالیت برکنار شدن عبدالقیوم قیومزاد، خبرنگار بخش تاجیکی رادیوی آزادی بیشتر انگیزه‌های سیاسی داشته است.

آقای زایراف در این بیانیه اظهار داشت که حزبش از دعوت برخی از سازمانهای رسانه‌ای در تاجیکستان برای تحریم رادیوی آزادی جانبداری می‌کند. وی افزود که این تصمیم را اعضای حزب در جلسه شورای حزب که روز ۳۰ آوریل دایر شد، اتخاذ کردند.

بیانیه مذکور حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان روز ۲ مه به سفارت آمریکا در تاجیکستان، وزارت امور خارجه این کشور و رهبری رادیوی آزادی ارسال شد.

پیشتر انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان، سازمان "مدیا-آلیانس" و شورای رسانه‌های این کشور از جامعه خبرنگاری و کارشناسان مستقل دعوت کردند از همکاری با بخش تاجیکی رادیوی آزادی خودداری کنند.

مسئولان این سازمانها دلیل این تصمیم را نقض حقوق عبدالقیوم قیومزاد از سوی رادیوی آزادی و کوتاهی آنها در دفاع از حقوق کارمندانش در تاجیکستان عنوان کردند.

آقای زایراف در ادامه‌ بیانیه مذکور فعالیت رادیوی آزادی را ارزیابی کرده و نوشته است در سالهای اخیر خبر و اطلاعات و مصاحبه‌ها در رادیو آزادی نادرست، در یک سطح پست و یک‌جانبه انعکاس می‌یابند.

چند روز قبل عبدالقیوم قیومزاد علیه رادیوی آزادی به دادگاه شکایت برده و درخواست برقرار کردن قرارداد کاری‌اش با این رادیو را کرده است.

آقای قیومزاد همچنین از این رادیو خواسته است که به او حقوق چندماهه‌ای را که وی "با سببهای به او نامربوط" نتوانسته است کار کند، پرداخت کند.

اما رئیس نمایندگی بخش تاجیکی رادیوی آزادی در تاجیکستان می‌گوید مسئولان رادیوی آزادی علاقه‌مند نبودند قرارداد کار با آقای قیومزاد را لغو کند، بلکه به دلیل تمدید نشدن ثبت نام او از سوی وزارت خارجه تاجیکستان و برخی از بندهای مقررات قانون کار این کشور، این امر ناگزیر شده است.

خورشید همدم می‌گوید، وزارت خارجه تاجیکستان علی‌رغم سه مراجعت رسمی رادیوی آزادی و سفارت آمریکا در شهر دوشنبه به این نهاد در باره تمدید مدت ثبت نام آقای قیومزاد، از تمدید ثبت نام خبرنگار خودداری کرده است.

غیر از این جوانا لیویسون، معاون رئیس رادیوی آزادی در امور روابط عمومی در آغاز سال جاری در صحبت با خبرنگاران تاجیک گفت که تمدید نکردن ثبت نام خبرنگار این رسانه توسط وزارت خارجه تاجیکستان مثال "دخالت دولت به امور رادیوی آزادی" است.

او از جمله گفت: "رادیوی آزادی، رسانه مستقل است و رد ثبت نام خبرنگار این رسانه از سوی وزارت خارجه تاجیکستان تلاش دولت برای کنترل و محدود کردن فعالیت این رسانه و ترساندن خبرنگاران مستقل و دخالت به استقلال رادیوی آزادی است."

سفارت آمریکا در دوشنبه نیز در رابطه به این قضیه در ماه فوریه سال جاری بیانیه ای صادر کرده و نگرانی خود را در باره رفتار مقامات دولتی با روزنامه‌نگاران، بویژه با عبدالقیوم قیومزاد، خبرنگار رادیوی آزادی ابراز داشته بود.

سفارت آمریکا در این بیانیه از دولت تاجیکستان خواست آزادی رسانه‌ها را احترام کند و شیوه شفاف ثبت نام روزنامه‌نگاران رسانه‌های خارجی در کشور را تأمین کند.

انجمن ملی راسانه‌های مستقل تاجیکستان، سازمان "میدیا-آلیانس" و شورای وسایط اخبار عموم این کشور روز ۲۹ آوریل از جامعه خبرنگاری و کار‌شناسان مستقل دعوت کردند تا از همه گونه همکاری با ‌بخش تاجیکی رادیوی آزادی خودداری کنند .

ولی اکبرلی ستار‌اف، رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران تاجیکستان اعلام تحریم رادیو آزادی را یک اقدام شتابزده خواند .

او به بی بی سی گفت: "اتحادیه ما به این تحریم نپیو‌ست و ما زیر قطع‌نامه نیز امضا نگزاشتیم."

آقای ستار‌اف مدعی است که "خبرنگاران حقوق معنوی ندارند که از کار‌شناسان و احزاب سیاسی دعوت دست کشیدن از همکاری با روزنامه‌نگاران د‌یگر را بکنند."

وی افزود که رادیو آزادی در تاجیکستان علاقمندان خود را دارد و به گفته وی بیشتر نشریه‌های مستقل در این کشور نیز خبر و مطالب سایت آزادی را بازچاپ می‌کنند.

رادیو آزادی و سایت اینترنتی آن یکی از منابع سابقه دار مستقل و مطرح اطلاع‌رسانی در تاجیکستان محسوب می‌شود.

کار‌شناسان بویژه به نقش این راسانه در پخش اطلاعات از مناطق داغ کشور در دوران جنگ داخلی در تاجیکستان تاکید می‌کنند، زیرا در آن زمان دریافت اطلاعات دقیق از این مناطق دشوار بوده‌ است.