سالگرد استقلال آمریکا هدف اولیه عاملان انفجار بوستون

Image caption خودرویی که گفته می شود پیکر تیمورلنگ سارنایف را جابه جا کرده است.

رسانه های آمریکا گزارش کرده اند عاملان انفجار در خط پایان ماراتون بوستون در پی آن بوده اند که همزمان با سالگرد استقلال آمریکا دست به بمب گذاری بزنند.

این زسانه ها به نقل از یک مقام آمریکایی بدون ذکر نام، گفته اند برادران سارنایف ساخت بمب های خود را زودتر از آنچه فکر می کردند تمام کردند.

مشخص نیست این دو نفر چه محلی را در بوستون برای بمب گذاری انتخاب کرده بودند ولی در سالگرد استقلال آمریکا مراسم متعددی در این شهر برگزار می شود.

همزمان گزارش شده پیکر تیمورلنگ سارنایف مظنونی که در درگیری مسلحانه با پلیس کشته شده بود به خانواده اش تحویل داده شده است.

یکی از سخنگویان اداره امنیت عمومی ماساچوست تاکید کرده خانواده آقای سارنایف یک شرکت خدمات تدفین را برای تحویل گرفتن پیکر فرزند خود استخدام کرده اند و این شرکت روز پنجشنبه پیکر تیمورلنگ را تحویل گرفته است.

علت مرگ

Image caption کاترین راسل پس از کشته شدن همسرش تیمورلنگ در منزل پدری اش زندگی می کند

کاترین راسل، همسر تیمورلنگ یک روز پیش اجازه ترخیص پیکر همسرش را داده بود.

روسلان سارنی، عموی برادران سارنایف که در ایالت مریلند زندگی می کند روز سه شنبه گفته بود خانواده پیکر تیمور را تحویل خواهند گرفت.

متخصصان پزشکی قانونی گفته اند دلیل مرگ تیمور سارنایف مشخص شده است اما پیش از صدور گواهی فوت او اعلام نمی شود.

مشخص نیست که تا زمان تحویل جسد به شرکت تدفین، گواهی فوت او صادر شده یا نه.

پلیس گفته است تیمورلنگ سارنایف ۲۶ ساله در پی درگیری مسلحانه با پلیس کشته شده اما در همین زمان جوهر سارنایف برادر کوچکتر که سوار بر یک خودرو از درگیری گریخته برادر خود را زیر کرده است.

رسانه های آمریکایی می گویند جوهر سارنایف که در حال حاضر در بهداری زندان بستری است طرح بمب گذاری در چهارم ژوییه، سالگرد استقلال آمریکا را برای ماموران اف بی آی پلیس فدرال آمریکا فاش کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده جوهر سارنایف ۱۹ ساله به بازجویان خود گفته او و برادرش در ابتدا قصد انفجار انتحاری داشته اند اما تصمیمشان را تغییر داده اند و دو بمب زودپزی درست کرده اند.

به گزارش این روزنامه جوهر به بازجویانش گفته برادرش به موعظه های انور العولقی شهروند آمریکایی مقیم یمن گوش می داده که در سال ۲۰۱۱ در حمله هواپیماهای بی سرنشین آمریکایی کشته شد.

اگر جوهر سارنایف در بمب گذاری بوستون مجرم شناخته شود ممکن است به اعدام محکوم شود.

تیمورلنگ سارنایف همراه با همسر و دخترش در آپارتمانی در کمبریج ماساچوست زندگی می کرد.

پلیس می گوید مواد مربوط به ساخت بمب را در این آپارتمان یافته است.

اف بی آی تمام شواهد از جمله نمونه های دی ان آی را از خانه والدین کانرین راسل در رودآیلند جمع آوری کرده است. همسر تیمورلنگ سارنایف از زمان کشته شدن شوهر در این خانه زندگی می کند.

وکیل خانم راسل می گوید موکلش اطلاعی از فعالیت های شوهرش نداشته و بیشتر وقت خود را به عنوان بهیار در محل کارش می گذرانده است و همسرش در منزل از فرزندشان نگه داری می کرده است.