دبیر کل سازمان ملل متحد روز آزادی مطبوعات را گرامی داشت

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، به مناسبت روز آزادی مطبوعات از روزنامه نگارانی که در زمان انجام کار به قتل رسیده اند یاد کرد.

او گفت کشتن روزنامه نگاران در پنج قاره جهان رایج بوده است.

آقای بان گفت روزنامه نگاران در نور افشانی بر خلاف‌کاریها و بی قانونی دچار غضب دولتها، شرکتهای بزرگ، باندهای مجرمان و دیگر گروههایی می شوند که مو خواهند پرسشهای آنها را سانسور و سرکوب کنند.

او گفت: "تنها امسال یک خبرنگار در خاور میانه توسط یک تک تیر انداز کشته شد؛ یک مدیر رادیو در آمریکای لاتین هنگام خروج از محل کار به قتل رسید؛ بمبگذاری در جنوب آسیا شهروندان، امدادگران و رسانه ها را هدف قرار داد؛ یک مجری رادیو محلی آفریقایی در حمله شورشیان به استودیو او کشته شد و در اروپا نیز یک روزنامه نگار بالاخره در اثر ضرب و جرحی که سالها پیش در یک حمله قربانی آن بود و در اثر آن فلج و لال شده بود جان سپرد."

اما تهدید روزنامه نگاران صرفا تهدید فیزیکی نیست، دولتها از قانونگذاری و همچنین از حملات سایبری (اینترنتی) برای محدود کردن آنها استفاده میکنند.

جدا از روزنامه نگارانی که جان خود را از دست داده اند، صدها نفر در سال گذشته بازداشت شده اند و پس از وارد شدن اتهامات ناروا و محاکمات فرمایشی برای سالها در حبس خواهند بود.

بان کی مون گفت "من چنین حملات و سرکوب را محکوم می کنم. نگرانی ویژه من این است که بسیاری از مرتکبین اینها از مجازات فرار می کنند."

او گفت همه خبرنگاران فارغ از این که در چه نوع رسانه ای شاغل هستند، باید بتوانند کار خود را به نحو صحیح انجام دهند.

مطالب مرتبط