نخست وزیر مالزی اتهام اجاره هواپیما برای انتقال رای‌دهندگان را رد کرد

Image caption از زمان استقلال مالزی در سال ۱۹۵۷، این یکی از پررقابت ترین انتخابات ها در تاریخ این کشور است

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی این اتهام را که او در آستانه انتخابات عمومی روز یکشنبه برای انتقال ده‌ها هزار رای‌دهنده به حوزه های انتخابیه پررقابت هواپیماهایی را اجاره کرده، رد کرده است.

حزب حاکم مالزی گفته است این پروازها بخشی از تلاش های معمول برای کمک به افرادی است که می‌خواهند برای رای دادن به زادگاهشان برگردند و هزینه پروازها را حامیان حزب داده اند نه دفتر نخست وزیر.

رقابت اصلی در این انتخابات، میان نجیب رزاق و انور ابراهیم، رهبر مخالفان دولت و معاون نخست وزیر سابق مالزی، است.

ای‌میل ها و فهرست نام مسافران پروازها که توسط کارکنان خطوط هوایی ملی مالزی درز کرده، باعث شد که اعضای حزب مخالف به آنچه تلاش هماهنگ حزب حاکم برای انتقال رای دهندگان به حوزه های انتخابیه کلیدی خوانده، حساس شوند.

این ای‌میل ها به درخواست دفتر نخست‌وزیر برای اجاره هواپیما اشاره دارد. اما حزب حاکم هر گونه دخالت نخست وزیر را در این مورد تکذیب کرده است.

مخالفان دولت مالزی علاوه بر موضوع انتقال رای‌دهندگان، چند اتهام دیگر را نیز در ارتباط با تقلب های انتخاباتی مطرح کرده اند.

در یک مورد، گفته شده که در ایالت صباح در شرق، تعداد زیادی رای‌دهنده به شکلی مشکوک بالای صد سال دارند.

دختر انور ابراهیم نیز گفته است در حوزه انتخابیه او در کوالالامپور حدود ۵ هزار رای دهنده اضافی برای رای دادن ثبت نام کرده اند که او نتوانسته رد آنها را پیدا کند.

کمیسیون رسمی انتخابات در مالزی می‌گوید تمام توان خود را به خرج می دهد که این انتخابات، سالم ترین انتخابات در تاریخ این کشور باشد.

اما جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در کوالالامپور می گوید دو جناح رقیب در نظرسنجی های عمومی شانه به شانه هستند و اتهامات مربوط به تقلب می تواند اعتماد عمومی را نسبت به نتیجه آراء از بین ببرد.

از زمان استقلال مالزی در سال ۱۹۵۷، این یکی از پررقابت ترین انتخابات ها در تاریخ این کشور است.

اتهامات قدیمی

انور ابراهیم در سال ۱۹۹۳ معاون ماهاتیر محمد، نخست وزیر پیشین شد اما در سال ۱۹۹۸ در پی بروز اختلاف با وی بر سر مسائل اقتصادی و سوء استفاده های مالی کنار گذاشته شد. انور ابراهیم سپس به 'لواط و فساد' متهم شد.

انور ابراهیم پس از آن به زندان افتاد اما بعد تبرئه شد.

ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق مالزی به خبرنگار بی بی سی گفته است که این انتخابات، از هر انتخابات دیگری رقابتی تر است اما مخالفان پیروز نخواهند شد.

ماهاتیر محمد گفت آقای انور کاندیدای مناسبی برای پست نخست‌وزیری نیست و در این مورد به مسئله اتهام 'لواط' علیه او اشاره کرد.

وقتی خبرنگار بی بی سی به ماهاتیر محمد گفت که انور ابراهیم از این اتهام تبرئه شده و بیگناه است وی پاسخ داد: او (انور ابراهیم) از منظر قانون بیگناه است اما به چشم مردم، نه.

مطالب مرتبط