صدها نفر از مردم سوریه از 'کشتارهای' نیروهای اسد فرار کردند

Image caption تصاویر ویدئویی که توسط مخالفان منتشر شده اجسادی را در شهر بانیاس نشان می‌دهد

فعالان مخالف دولت سوریه می‌گویند در پی آنچه آنها کشتار مردم در شمال غربی سوریه توسط نیروهای دولتی و لباس‌شخصی‌ها خوانده‌اند، صدها نفر از ساکنان این مناطق در حال فرار هستند.

این فعالان، دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را به کشتار ۱۵۵ نفر از ساکنان سنی مذهب شهر بانیاس و بیضا متهم کرده‌اند.

آنها می‌گویند نیروهای دولتی و لباس شخصی‌ها که به شبیحه مشهور هستند، دست به این کشتار زده‌اند.

گفته شده که بیشتر اعضای شبیحه از اقلیت علوی سوریه هستند، اقلیتی که نزدیک به ۱۰درصد جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهد. بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیز علوی است.

تصاویر ویدئویی که در اینترنت منتشر شده اجساد سوزانده شده را در شهر بانیاس نشان می‌دهد.

فعالان مخالف دولت سوریه گفته‌اند که حداقل ۷۷ نفر از جمله ۲۰ عضو یک خانواده در شهر بانیاس کشته شده‌اند. این یک روز پس از آن بود که ۷۲ نفر در بیضا در نزدیکی بانیاس کشته شدند.

دولت سوریه می‌گوید با "گروه‌های تروریستی" در این مناطق در حال جنگ بوده و توانسته امنیت و صلح را در این مناطق برقرار کند.

به دلیل وضع محدودیت علیه فعالیت رسانه‌های خارجی در سوریه توسط دولت این کشور، امکان تائید این گزارش‌ها وجود ندارد.

حضور بشار اسد در دانشگاه دمشق

Image caption بشار اسد در دانشگاه دمشق

رسانه‌های دولتی سوریه گفتند که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه امروز به دانشگاه دمشق رفته و با گروهی از دانشجویان دیدار کرده است.

تصاویر پخش شده، آقای اسد را در حال رونمایی از مجسمه "دانشجویان شهید" نشان می‌دهد. در این تصاویر، محافظان رئیس‌جمهوری سوریه و مردم، او را احاطه کرده‌اند.

این در حالی است که اسرائیل امروز، شنبه، ۴ مارس تائید کرد که علیه اهدافی در سوریه دست به حمله هوایی زده است. یک مقام اسرائیلی گفته است که هواپیماهای اسرائیلی یک محموله موشکی در سوریه را که قرار بوده به حزب‌الله در لبنان تحویل داده شود، هدف قرار دادند.

این دومین بار در سال جاری است که اسرائیل به اهدافی در داخل سوریه حمله می‌کند.

مطالب مرتبط