رییس قبیله دینکا در درگیری مرزی سودان کشته شد

Image caption منطقه ابییی که در مرز سودان و سودان جنوبی قرار دارد از زمان استقلال سودان جنوبی تحت اداره موقت نیروهای سازمان ملل متحد قرار داشته است

یکی از رهبران قبیله ای منطقه مرزی سودان و سودان جنوبی در یک درگیری مرزی در منطقه ابییی کشته شده است.

کوال دنگ ماجوک، رییس قبیله دینکا در درگیری میان نیروهای سازمان ملل متحد و کوچ نشینان عرب تبار کشته شد.

بر اساس گزارشهای رسیده یکی از رهبران کوچ نشینان نیز کشته شده است و همچنین تعدادی از نیروهای سازمان ملل متحد هم در این حادثه مجروح شده اند.

مالکیت منطقه ابییی که دارای ذخایر غنی نفت است میان سودان و سدان جنوبی که در سال ٢٠١١ از سودان جدا شد، مورد مناقشه است.

قبیله دینکا انگاک که عمدتا کشاورز هستند طرفدار حکومت سودان جنوبی بوده ولی کوچ نشینان عرب تبار که عمدتا دامدار بوده حامی دولت سودان هستند.

منطقه ابییی که در مرز سودان و سودان جنوبی قرار دارد از زمان استقلال سودان جنوبی تحت اداره موقت نیروهای سازمان ملل متحد قرار داشته است.

درگیری از آنجا آغاز شد که کاروانی از مقامات سودان جنوبی وارد ابییی شده و خودروهای آنان توسط کوچ نشینان معترض متوقف شدند.

سپس نیروهای سازمان ملل سعی کردند کاروان خودروهای سودان جنوبی را از محاصره خارج کنند.

یک مقام قبیله دینکا به خبرگزاری فرانسه گفته است که کوچ نشینان و مقامات سودان جنوبی در حال مذاکره بودند که نیروهای سازمان ملل یکی از کوچ نشینان مسلح را کشتند و درگیری از آنجا آغاز شد.

در جنگ داخلی سودان که ریشه های قومی و مذهبی داشته و نهایتا در سال ٢٠١١ به جدایی و تاسیس کشور مستقل سودان جنوبی انجامید، بیش از یک میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط