پیروزی حزب حاکم مالزی در انتخابات پارلمانی

نجیب رزاق و معاونش
Image caption نجیب رزاق (سمت چپ) و معاونش

حزب حاکم در مالزی با به‌دست‌آوردن اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور، پیروز انتخابات پارلمانی اعلام شده است. مخالفان دولت می‌گویند تقلب شده است و هنوز این نتایج را نپذیرفته‌اند.

انتخابات پارلمانی مالزی روز یکشنبه ۵ مه (۱۵ اردیبهشت) برگزار شد.

شورای انتخابات این کشور اعلام کرده است بر اساس آرایی که تاکنون شمارش شده‌اند، "ائتلاف جبهه ملی" دست‌کم دو سوم از کرسی‌های پارلمان مالزی را از آن خود کرده است.

این کمیسیون می‌گوید ائتلاف حاکم تاکنون توانسته است ۱۱۲ کرسی از ۲۲۲ کرسی پارلمان مالزی را بگیرد.

نخست‌وزیر فعلی مالزی، نجیب رزاق، از ائتلاف جبهه ملی است.

این جناح از زمان استقلال مالزی از بریتانیا یعنی ۵۶ سال پیش، قدرت را در کشور در دست داشته است و به این ترتیب با نتایج اعلام شده این انتخابات، حاکمیتش ادامه پیدا می‌کند.

انور ابراهیم، رهبر "ائتلاف خلق" که شامل سه حزب مخالف دولت است، ائتلاف جبهه ملی را پیش از برگزاری انتخابات و بعد از آن، به تقلب گسترده متهم کرده است.

شهروندان در مالزی، در این انتخابات باید بین ادامه حاکمیت جبهه ملی و یا رقیب آن، ائتلاف خلق انتخاب می‌کردند.

نخست‌وزیر مالزی، آقای نجیب، از شهروندان مالزی خواسته است پیروزی ائتلاف او را بپذیرند.

پیش از این، رقابت میان ائتلاف حاکم و ائتلاف مخالفان، بسیار نزدیک گزارش شده بود تا جایی که حتی احتمال داده شده بود برای نخستین بار ائتلاف جبهه ملی از قدرت رانده شود.

نجیب رزاق ضمن اعلام پیروزی در انتخابات پارلمانی این کشور هشدار داده است: "نتایج نشان‌دهنده امکان دو قطبی شدن کشور است و این دولت را نگران کرده است. اگر به این موضوع توجه نشود، می‌تواند در کشور تنش یا تفرقه ایجاد کند."

انور ابراهیم، رهبر مخالفان ائتلاف حاکم، حاضر به پذیرفتن شکست نشده و مقامات مالزی را به سوء استفاده‌های گسترده محکوم کرده است که به گفته او، نتایج انتخابات را منحرف کرده است.

آقای انور گفته است در انتخابات پارلمانی مالزی، تقلب شده و شورای انتخابات را به شکست در برگزاری انتخاباتی منصفانه متهم کرده است.

'تقلب'

ادعا‌ها درباره تقلب در انتخابات مالزی، از پیش از برگزاری انتخابات به میان آمده بودند.

برخی از کسانی که جلو‌تر رای دادند، به بی‌بی‌سی گفتند جوهر استفاده شده برای رای‌گیری که قرار بوده دائمی باشد و برای چند روز باقی بماند، به سادگی از روی دست آن‌ها پاک شده است.

مخالفان همچنین دولت را به انتقال حامیان خود با استفاده از هواپیما برای رای‌دادن در ایالت‌های کلیدی مالزی متهم کرده‌اند.

دولت این اتهام را رد کرده است.

مرکز مردکا، یک موسسه مستقل ناظر بر این انتخابات نیز گزارش‌های تایید نشده‌ای را نقل کرده است حاکی از این‌که به افرادی بدون تابعیت مالزیایی، مدارک شناسایی داده شده و آنان توانسته‌اند در این انتخابات رای دهند.

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر نیز گفته است پیش از رای‌گیری، حملات برنامه‌ریزی‌شده‌ای علیه رسانه‌های مستقل این کشور صورت گرفته است.

خبرنگاران می‌گویند مخالفان دولت عمدتا از اینترنت برای اعلام مواضع خود استفاده کرده اند.

عمده رسانه‌ها در مالزی یا در اختیار دولت هستند و یا با ائتلاف حاکم ارتباط دارند.

آقای نجیب، نخست وزیر مالزی و رئیس ائتلاف جبهه ملی، بیانیه انتخاباتی خود را به مدت دو ساعت در تلویزیون دولتی این کشور خواند در حالی که هر یک احزاب مخالف فقط ۱۰ دقیقه برای این منظور فرصت داشتند.

ائتلاف خلق به این رویه اعتراض کرده است.

در سال ۲۰۱۲ «ائتلاف پاک» شامل گروهی از سازمان‌های غیردولتی مالزی، در تظاهراتی که بزرگ‌ترین تظاهرات خیابانی در این کشور خوانده شده، خواستار شفافیت و انصاف بیشتر در روند انتخابات مالزی شده بود.

به گفته مقام‌های انتخاباتی، حدود ۸۰ درصد از واجدان شرایط در مالزی رای داده‌اند.

جاناتان هید، خبرنگار بی‌بی‌سی در کوالالامپور، پیش‌تر از تشکیل صف‌های طولانی در برابر حوزه‌های رای‌گیری خبر داده بود.

به گزارش آقای هید، عطش جوانان برای ایجاد تغییر به نفع ائتلاف سه‌گانه به رهبری انور ابراهیم است.

در عین حال جبهه ملی نیز به خاطر سیاست‌های حمایتی دولت و هواداری ساکنان مناطق روستایی از آن در موقعیت خوبی قرار دارد.

جبهه ملی که به خاطر توسعه اقتصادی و ایجاد ثبات سیاسی در مالزی مورد تقدیر قرار گرفته، به خاطر فساد مالی هم مورد انتقاد قرار دارد.

نخست وزیر مالزی، نجیب رزاق، پیش از انتخابات گفته بود که اطمینان دارد رای‌دهندگان به ابقای او در قدرت و بازگرداندن اکثریت دو سوم کرسی‌های پارلمان به جبهه ملی رای خواهند داد.

این ائتلاف پیش‌تر در سال ۲۰۰۸ اکثریتش را در پارلمان این کشور از دست داده بود.

مطالب مرتبط