ابراز تردید کمیسیون تحقیق در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه

سوریه
Image caption نتایج بررسی های کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه در روز سوم ژوئن (۱۳ خرداد) منتشر خواهد شد

"کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه" اعلام کرد که فعلا نمی تواند در مورد اتهامات مطرح شده در مورد استفاده دولت سوریه یا مخالفان آن از سلاح هایی شیمیایی اظهار نظر کند.

این کمیسیون روز دوشنبه ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) با صدور بیانیه ای تاکید کرد که در تحقیقات خود به نتیجه ای قطعی در مورد استفاده هیچ کدام از طرفین درگیر در سوریه از چنین سلاح هایی نرسیده است.

این بیانیه، در پی انتشار صحبت های کارلا دل‌پونته، عضو کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه منتشر شده که گفته بود شهادت قربانیان حملات شیمیایی نشان می‌دهد که احتمالا مخالفان مسلح دولت سوریه از گاز سارین استفاده کرده اند.

در حالی که کشورهای غربی دولت سوریه را به دلیل احتمال استفاده از گاز شیمیایی زیر فشار گذاشته‌اند، خانم دل‌پونته گفته بود که هنوز مدرکی که نشان دهد نیروهای نظامی سوریه از گاز شیمیایی استفاده کرده اند پیدا نشده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

به نظر می رسد که بیانیه اخیر کمیسیون تحقیق، در واکنش به اظهارات خانم دل‌پونته صادر شده باشد.

پائولو سرجیو پینیرو رئیس کمیسیون تحقیق امروز گفته است که این کمیسیون در حال بررسی تمام اتهامات مربوط به استفاده از اسلحه شیمیایی توسط طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه است.

وی تاکید کرده که نتایج بررسی های کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه، در روز سوم ژوئن (۱۳ خرداد) در قالب بیانیه ای رسمی منتشر خواهد شد.

کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه، در سال ۲۰۱۱ و برای بررسی نقض حقوق بشر تشکیل شده است.

اتهام‌های دو جانبه

در حالی که دولت سوریه و مخالفان مسلح آن یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم می کنند، سازمان ملل گروه تحقیق دیگری تشکیل داده است.

Image caption کارلا دل‌پونته گفته بود مطابق شهادت قربانیان حملات شیمیایی، مخالفان دولت سوریه از گاز سارین استفاده کرده اند

این گروه آماده سفر به سوریه است اما خواستار آزادی بی‌قید و شرط برای تحقیق درباره تمام گزارش‌های استفاده از گازهای شیمیایی است.

آمریکا و بریتانیا می‌گویند که شواهد تازه نشان می‌دهد نیروهای دولتی از گاز سارین استفاده کرده اند.

آمریکا می‌گوید "تا حدی اطمینان" دارد که از سلاح شیمیایی استفاده شده است.

دولت بشار اسد استفاده از گاز شیمیایی را تکذیب می‌کند و آن را دروغ می‌خواند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، خواستار "تحقیقات جدی" برای بررسی صحت این اتهام‌ها شده است تا روشن شود آیا از سلاح‌هایی که "توازن قوا" را برهم می‌زنند استفاده شده یا نه.

مطالب مرتبط