محاکمه زن نئونازی متهم به قتل ده نفر آغاز شد

Image caption بئاته چه‌په و دو همدستش تنها اعضای گروه نئونازی NSU بودند

محاکمه یک زن ۳۸ ساله آلمانی که عضو یک گروه نئونازی و متهم به قتل ده نفر، از جمله هشت شهروند ترکیه است امروز در مونیخ آغاز شد.

او در صورتیکه مجرم شناخته شود به حبس ابد محکوم خواهد شد. گروههای مختلفی از شهروندان ترکیه و سازمانهای ضدنژادپرستی در مقابل این دادگاه اقدام به تجمع اعتراض آمیز کردند.

بئاته چه‌په متهم است که با عضویت در گروه "سوسیالیست ملی گرای زیرزمینی" (NSU)، در قتل ده نفر که بیشترشان شهروندان ترکیه بوده اند نقش داشته است.

این قتلها در طی هفت سال انجام شده اند و هیچکدام از مقتولان افراد شناخته شده ای نبوده اند.

چهار متهم مرد هم در این دادگاه محاکمه می‌شوند اما اتهامهای آنها سبکتر از خانم چه‌په است.

این پرونده در آلمان جنجال زیادی به پا کرده بخصوص آنکه پلیس آلمان سالها مافیای ترکیه را مسئول این قتلها می‌دانست.

اما روشن شدن حقایق بیشتر در باره این پرونده، رئیس اطلاعات داخلی آلمان را مجبور به استعفا کرد.

برخی از منتقدان اعتقاد دارند نژادپرستی نهادینه در پلیس آلمان به نئونازی ها کمک می‌کند که بدون ترس از مجازات فعالیت کنند.

به گزارش استیو اوانز، خبرنگار بی‌بی‌سی در مونیخ، مقامات آلمان متهم شده‌اند که در قبال جنایتهای راست گرایان افراطی با اغماض رفتار کرده اند.

مسئولان این اتهام را رد می کنند و می‌گویند اشتباه‌هایی که در این پرونده صورت گرفته به این دلیل بوده که قتلها در مناطق مختلف انجام شده بوده بنابراین دوایر پلیس و اداره های امنیتی متفاوتی درگیر آن بوده اند.

خانم چه‌په که بنیانگزار "سوسیالیست ملی گرای زیرزمینی" است متهم شده بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ در قتل هشت شهروند ترک تبار، یک یونانی و یک افسر پلیس دست داشته است.

Image caption تجمع اعتراض آمیز ترک تبارها در مقابل دادگاه که در بین آنها ماریان اوفمان از شورای شهر مونیخ دیده می‌شود

بعلاوه او متهم است که در ۱۵ سرقت مسلحانه، دو مورد اقدام به قتل با بمب گذاری و حریق عمدی دست داشته است.

به گفته دادستانی، شیوه اجرای قتلها به قصد ایجاد رعب و وحشت درمیان مهاجران و مجبور کردن آنها به ترک آلمان بوده است.

این محاکمه در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شده و طبق قوانین آلمان فقط شروع دادگاه علنی بوده است. به گفته وکلای خانم چه‌په، او از سخن گفتن در دادگاه خودداری خواهد کرد.

"سوسیالیست ملی گرای زیرزمینی" تا زمانی که خانم چه‌په خود را در نوامبر ۲۰۱۱ به پلیس معرفی کرد، ناشناخته مانده بود.

این اتفاق بعد از این بود که پلیس جسد دو نفر از همدستانش را پیدا کرد. به نظر می‌رسد این دو نفر، بعد از عدم موفقیت در سرقت از بانک خودکشی کرده بودند.

این دونفر همخانه های خانم چه‌په بودند که در زوییکائو در آلمان شرقی سابق زندگی می کردند. بعد از مرگ این دو، اسلحه ای که ده مقتول با آن کشته شده بودند پیدا شد.

خانم چپه متهم است پیش از معرفی خود به پلیس، آپارتمانش را عمدا به آتش کشیده است.

انتشار یک ویدئو که در آن تصاویر اجساد دیده می شد، "سوسیالیست ملی گرای زیرزمینی" بعنوان "سازمان" عامل قتل معرفی می شد و یک پلنگ صورتی کارتونی هم تعداد مقتولان را شمارش می کرد، مسئولان را به این نتیجه رساند که قتلها کار نئونازیها بوده است.

پلیس معتقد است خانم چه‌په و دو همدست مقتولش تنها اعضای این "سازمان" بوده اند.

این دادگاه به محور اصلی بحث درباره رویکرد مقامات به قتل اقلیتها تبدیل شده بنابراین اهمیتی به مراتب فراتر از خود پرونده پیدا کرده است.

این دادگاه یکبار عقب افتاده است چرا که هفته ها بر سر اینکه به رسانه های ترکیه اجازه حضور در دادگاه داده نشده بود جنجال بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه رسانه های ترکیه اکنون در دادگاه چهار نماینده دارند، اما تعدادی از روزنامه های اصلی آلمان شانس حضور در دادگاه را پیدا نکرده اند.

مطالب مرتبط