واکنش اتحادیه اروپا به لت و کوب معاون رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان

Image caption اتحادیه اروپا حادثه حمله به معاون رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را محکوم کرد

اتحادیه اروپا حادثه حمله و لت و کوب شدن محمدعلی هیت، معاون رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را محکوم کرده است.

در بیانیه دفتر نمایندگی این سازمان در تاجیکستان که روز دوشنبه ۶ مه منتشر شد، از دولت تاجیکستان درخواست شده است، تا درباره این قضیه جداً تحقیق شود.

در این بیانیه آمده است، تحقیق شفاف حادثه لت و کوب شدن آقای هیت که "نماینده حزب مهم قانونی مخالفان دولت است، برای اعتبار و قابل قبول بودن انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در تاجیکستان از اهمیت زیادی برخوردار است."

“خانه آزادی” یا “Feedom House”، سازمان دفاع از حقوق بشر، که مقرش در آمریکا است، بلافاصله پس از وقوع حادثه حمله به محمدعلی هیت یک بیانیه پخش کرده و این قضیه و فشارها بالای حزب نهضت اسلامی را به انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان ربط داده بود.

این نهاد از سازمان‌های بین‌المللی و دولت آمریکا دعوت کرده بود تا موضوع تأمین حقوق بشر و آزادی‌های سیاسی را با دولت تاجیکستان در میان گذارند.

در هفته گذشته، سفارت ایالات متحده آمریکا در تاجیکستان نیز با پخش بیانیه‌ای حادثه لت و کوب شدن معاون رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را محکوم کرده و خواستار مجازات عاملان این حمله شده بود.

محمدعلی هیت، معاون رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، شام روز ۱۹ آوریل سال جاری در نزدیک منزلش در شهر دوشنبه از جانب افراد نامعلوم مورد حمله و لت و کوب قرار گرفت. در پی این حمله آقای هیت در بیمارستان بستری شد.

بنا به اطلاع مرکز مطبوعات وزارت امور داخله تاجیکستان، برای بازرسی این حادثه گروه ویژه‌ای تأسیس شده و کارهای بازرسی در جریان است.

ضمناً، دو سالی قبل، حکمت‌الله سیف‌الله زاده، سخنگوی رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز در نزدیک منزلش در شهر دوشنبه از جانب افراد نامعلوم مورد حمله قرار گرفته، اما تا حال عاملان این حمله بازداشت نشده‌اند.

مطالب مرتبط