برای مظنون بمب‌گذاری بوستون قبر پیدا نمی‌شود

پیتر استفان، مدیر مراسم تدفین که جسد تیمورلنگ سارنایف به او سپرده شده است
Image caption مدیر مراسم تدفین می‌گوید نمی‌تواند در تدفین جنازه‌ها، تبعیض قائل شود

یک مدیر مراسم تدفین که جنازه تیمورلنگ سارنایف به او سپرده شده، می‌گوید جایی برای تدفین او پیدا نمی‌کند و قبرستان‌های ماساچوست جنازه این مظنون به بمب‌گذاری را قبول نمی‌کنند.

در همین حال گزارش شده است افرادی که مخالف تدفین تیمورلنگ هستند، در محلی که جسد او در آن نگهداری می‌شود تجمع کرده‌اند.

تیمورلنگ سارنایف، ۲۶ ساله، چند روز پس از واقعه بمب‌گذاری در ماراتن بوستون در درگیری با پلیس کشته شد.

این بمب‌گذاری در ۱۵ آوریل در مسیر ماراتن معروف بوستون باعث شد سه نفر کشته و بیش از ۲۶۰ نفر مجروح شوند.

پیتر استفان، مدیر مراسم تدفین که خانواده سارنایف از او خواسته‌اند جسد تیمور لنگ را به خاک بسپارد، گفته است که حتی لی هاروی آزوالد و تیموتی مک‌وی که چهره های منفوری در آمریکا هستند هم سرانجام دفن شدند.

لی هاروی آزوالد کسی است که بر اساس تحقیقات مختلف دولتی در آمریکا، مسئول ترور جان اف. کندی رئیس جمهور وقت ایالات متحده در سال ۱۹۶۳ شناخته شده است.

تیموتی مک‌وی هم سال ۱۹۹۵ در مقابل یک ساختمان فدرال در شهر اوکلاهوما بمبی منفجر کرد که در آن ۱۶۸ نفر کشته و بیش از ۸۰۰ نفر مجروح شدند.

آقای استفان، مدیر مراسم تدفین، در یک مصاحبه تلفنی گفته است: "هر کسی حق دارد که جسدش دفن شود. مهم نیست جسد به چه کسی تعلق دارد. من که نمی‌توانم بگویم این جسد را دفن می‌کنم و آن یکی را نه."

او گفته است که از شهر کمبریج درخواست خواهد کرد اجازه دهد تیمورلنگ سارنایف در قبرستان عمومی آن دفن شود. این دو برادر متهم به بمب‌گذاری در ماراتن بوستون، بیش از یک دهه در این شهر اقامت داشته‌اند.

اما مدیر شهر کمبریج گفته که به خانواده این مظنون اصرار کرده است چنین درخواستی برای تدفین تیمورلنگ در این شهر مطرح نکنند.

رابرت هیلی گفته است که برگزاری چنین مراسمی در این شهر، "تلاش شهروندان کمبریج برای بازگشت به زندگی آرام را تحت الشعاع قرار می‌دهد."

جوهر سارنایف، برادر کوچک‌تر که ۱۹ سال دارد، در حال حاضر در بیمارستان زندان است و دوره نقاهت را می‌گذارند. اگر او به خاطر بمب‌گذاری در بوستون به تروریسم محکوم شود، ممکن است با مجازات اعدام روبه‌رو شود.

وثیقه صد هزار دلاری

در همین حال یک قاضی در آمریکا موافقت کرده است یکی از دوستان بازداشت‌شده این مظنون بمب‌گذاری در بوستون موقتا به قید وثیقه آزاد شود.

روبل فیلیپوس ۱۹ساله که در انتظار دادگاه است، با وثیقه صد هزار دلاری آزاد می‌شود. او باید یک مچ‌بند الکترونیکی ببندد تا تحت‌نظر باشد و از خانه‌اش هم بیرون نرود.

این شهروند آمریکایی ممکن است به تحمل حبس تا هشت سال محکوم شود.

خویشان و دوستان روبل فیلیپوس در نامه‌هایی که تسلیم دادگاه کرده‌اند، او را فردی آرام معرفی کرده‌اند.

از جمله عمه او نوشته است که او "در ذاتش از خشونت بیزار بود".

او در دانشگاه دارتموث ماساچوست، بازاریابی و جامعه‌شناسی می‌خوانده است و قرار بوده در سال ۲۰۱۵ فارغ التحصیل شود.

روبل فیلیپوس هفته گذشته همراه با دو دوست دیگر جوهر سارنایف بازداشت شد. این سه نفر که همکلاسی جوهر سارنایف، مظنون دوم این بمب‌گذاری‌ها هستند، به ایجاد ممانعت در مسیر تحقیقات پلیس متهم شده‌اند.

هیچ کدام از این سه نفر در ارتباط با طراحی حمله ماراتن بوستون متهم نشده‌اند.

دو بازداشت‌شده دیگر، عظمت تاژایاکوف و دیاز قادربایف، هر دو اهل قزاقستان هستند.

مقامات آمریکایی پیش‌تر گفته بودند که برادران سارنایف بدون کمک دیگران اقدام به بمب‌گذاری کرده بودند.

مطالب مرتبط