آمریکا دولت چین را به جاسوسی سایبری متهم کرد

Image caption شبکه‌های کامپیوتری دولت آمریکا به طور مرتب از چین هدف حمله قرار می‌گیرند

پنتاگون - وزارت دفاع آمریکا - در گزارشی گفته است که چین دست به جاسوسی‌ سایبری زده و تلاش کرده از این طریق به اطلاعاتی در باره سیاست خارجی و طرح‌های نظامی دولت آمریکا دست یابد.

این گزارش واکنش دولت چین را به دنبال داشته که اتهام‌های وزارت دفاع آمریکا را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اتهامات مطرح شده در گزارش وزارت دفاع آمریکا را بی‌پایه و اساس خوانده است.

در گزارش سالانه وزارت دفاع آمریکا برای اولین بار حملات سایبری به شبکه‌های کامپیوتری این کشور به طور مستقیم به دولت چین نسبت داده است.

در گزارش پنتاگون گفته شده که شبکه‌های کامپیوتری دولت آمریکا به طور مرتب از سوی چین هدف حمله قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد عاملان برخی از این حملات با دولت و ارتش چین مرتبط هستند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که اطلاعات به دست آمده از این راه می‌تواند به برنامه‌ریزان نظامی چین کمک کند تا تصویری از قابلیت‌های نظامی آمریکا را به دست بیاورند. براساس این گزارش، از چنین اطلاعاتی می‌توان در مواقع بحرانی سوء استفاده کرد.

گزارش وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که چین از طریق عملیات سایبری درصدد جمع‌آوری اطلاعات از بخش‌های اقتصادی، دیپلماتیک و دفاعی ایالات متحده است و این اطلاعات می‌تواند در برنامه‌ریزی دفاعی چین به کار رود.

گزارش پنتاگون همچنین از "عدم شفافیت" برنامه‌های مدرنیزاسیون ارتش چین و همچنین هزینه‌های دفاعی این کشور انتقاد کرده است.

چین در ماه مارس اعلام کرد که بودجه سالانه دفاعی این کشور با افزایشی ده درصدی به ۱۱۴ میلیارد دلار می‌رسد. پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می‌گوید هزینه دفاعی واقعی چین در سال ۲۰۱۲ بیش از این بوده است. این وزارتخانه بودجه دفاعی چین در این سال را ۱۳۵ میلیارد دلار تا ۲۱۵ میلیارد دلار تخمین زده است.

گزارش وزارت دفاع آمریکا خاطرنشان می‌کند که چین در سال ۲۰۱۲ اولین ناو هواپیمابر خود را راه‌اندازی کرد و در حال سرمایه‌گذاری روی موشک‌های بالیستیک، سیستم‌های نظامی فضای سایبری و تجهیزات جنگ فضایی است.

ارتباط مستقیم

Image caption واحد نظامی ۶۱۳۹۸ متعلق به ارتش آزاد خلق چین که مرکز آن در شانگهای است، به عنوان یکی از متحمل‌ترین عوامل حملات هکری شناسایی شده است

اگرچه آمریکا همواره به نقش چین در حملات سایبری به این کشور مظنون بوده اما تا کنون از نسبت دادن مستقیم این حملات به دولت چین خودداری کرده بود. آمریکا همچنین تا کنون از تائید هدف قرار گرفتن شبکه‌های کامپیوتری دولتی خودداری می‌کرد.

فوریه امسال، یک شرکت فعال در زمینه امنیت سایبری در آمریکا اعلام کرد که یک واحد نظامی سری چین در انجام مجموعه گسترده‌ای از حملات هکری دست داشته اما دولت چین هر گونه دخالت در حملات هکری و جاسوسی‌ سایبری را رد کرد.

شرکت ماندیانت در گزارشی، واحد نظامی ۶۱۳۹۸ متعلق به ارتش آزاد خلق چین را که مرکز آن در شانگهای است به عنوان یکی از محتمل‌ترین عوامل این حملات هکری شناسایی کرد.

براساس این گزارش، واحد نظامی ۶۱۳۹۸ صدها ترابایت اطلاعات را از شماری زیادی از صنایع که اکثر آن‌ها در آمریکا و تعدادی از آنها در کانادا و بریتانیا مستقر هستند، به سرقت برده است.

در آن زمان وزارت امور خارجه چین ضمن ابراز تردید نسبت به صحت شواهد ارائه شده در این گزارش اعلام کرد که دولت چین قویا با چنین اقداماتی مخالف است.

مطالب مرتبط