جان کری: روسیه و آمریکا در سوریه دارای منافع مشترکی هستند

Image caption بحران سوریه مهم‌ترین محور مذاکرات آقای کری با رئیس جمهوری روسیه بوده است

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مسکو با ولادیمیر پوتین دیدار کرده است.

در این دیدار آقای کری به رئیس‌جمهوری روسیه گفته است که دو کشور در سوریه دارای منافع مشترکی از جمله برقراری ثبات منطقه‌ای و جلوگیری از گسترش افراطی‌گری هستند.

روابط آمریکا و روسیه طی دو سال گذشته بر سر مسایل مختلفی از جمله بحران سوریه و مسایل حقوق بشری دچار تنش بوده است.

بحران سوریه مهم‌ترین محور مذاکرات آقای کری با رئیس جمهوری روسیه بوده است.

پیش از این دیدار ، مقام‌های آمریکایی گفته بودند که آقای کری تلاش خواهد کرد تا رئیس‌جمهوری روسیه را راضی کند که از وضع تحریم‌های بیشتر توسط سازمان ملل علیه سوریه حمایت کند و قطعنامه‌ مربوط به تحریم حکومت سوریه را وتو نکند.

تحلیلگران بر این باورند که وزیر امور خارجه آمریکا نخواهد توانست در این دیدار، موضع آقای پوتین را تغییر دهد.

آمریکا می‌گوید این تحریم‌ها در صورتی وضع خواهد شد که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه با مذاکره با مخالفانش بر سر انتقال قدرت موافقت نکند.

روسیه و چین تا کنون سه قطعنامه‌ محکومیت سوریه در شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرده‌اند.

Image caption تحلیلگران بر این باورند که وزیر امور خارجه آمریکا نخواهد توانست در این دیدار، موضع آقای پوتین را تغییر دهد

آمریکا و روسیه در مورد بحران سوریه دارای اختلاف‌نظرهای جدی هستند که یکی از آنها در مورد آینده بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است.

روسیه که از آقای اسد حمایت می‌کند از فشارهای آمریکا برای وادار کردن رئیس‌جمهوری سوریه برای کناره‌گیری حمایت نمی‌کند.

آمریکا اخیرا احتمال تحویل سلاح به مخالفان حکومت بشار اسد را مطرح کرده و هفته پیش چاک هیگل، وزیر دفاع این کشور، چنین اقدامی را یکی از گزینه‌های قابل انتخاب برای آمریکا توصیف کرد.

سفر جان کری به مسکو چند روز پس از حملات هوایی اسرائیل به حومه دمشق صورت می‌گیرد.

روسیه این حملات را محکوم کرده است. منابع اسرائیلی گفته‌اند که هدف از این حملات انهدام تسلیحاتی بوده است که دولت سوریه در نظر داشت در اختیار گروه حزب الله لبنان قرار گیرد.

گزارش‌های تائید نشده حاکی از کشته شدن نزدیک به ۴۲ سرباز در این حملات است.

کاخ کرملین، مقر دفتر ریاست جمهوری روسیه گفته است که ولادیمیر پوتین در این مورد با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل صحبت کرده است.

سلاح‌های شیمیایی

Image caption سفر جان کری به مسکو چند روز پس از حملات هوایی اسرائیل به حومه دمشق صورت می‌گیرد

استیون روزنبرگ، خبرنگار بی بی سی در مسکو می‌گوید وزارت امور خارجه روسیه از غرب خواسته تا مساله سلاح‌های شیمیایی در سوریه را سیاسی نکند.

او می‌گوید وزارت امور خارجه روسیه از این امر که افکار عمومی در حال آماده شدن برای دخالت احتمالی نظامی است، ابراز نگرانی کرده است.

کارلا دل پونته، یکی از بازرسان سازمان ملل گفته است که بر اساس شهادت‌های قربانیان و پزشکان، نیروهای مخالف بشار اسد از سلاح شیمیایی در درگیری‌ها استفاده کرده‌اند اما سازمان ملل چند ساعت پس از این اظهارات گفت گروه تحقیق کننده در این زمینه هنوز به نتیجه قاطعی نرسیده است.

دولت سوریه و مخالفان یکدیگر را به استفاده از گاز سارین متهم کرده‎‌اند.

مقام‌های آمریکایی بارها دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان خود متهم کرده‌اند اما سوریه این اتهام را رد کرده و گفته است که علیه شهروندان خود چنین سلاحی را به کار نخواهد گرفت.

خبرنگار بی بی سی در مسکو می‌گوید روسیه نگران آن است که اوضاع سوریه در صورت کناره‌گیری بشار اسد بدتر خواهد شد و اسلامگراها جای خالی او را پر خواهند کرد.

مطالب مرتبط