'توقف صدور مجوز ساخت و ساز در سرزمین‌های اشغالی'

Image caption حدود نیم میلیون اسرائیلی در شهرک های احداث شده در سرزمین های اشغالی زندگی می کنند

فعالان صلح از تصمیم غیررسمی بنیامین نتانیاهو مبنی بر توقف صدور مجوز جدید برای ساخت و ساز در سرزمین های اشغالی خبر داده اند.

به گزارش سازمان پیس ناو، تصمیم آقای نتانیاهو در پی تلاش های دولت آمریکا برای از سرگیری گفت و گوهای صلح در خاورمیانه صورت گرفته است.

بر این اساس، از زمان سفر باراک اوباما به اسرائیل در ماه مارس، دولت اسرائیل مجوز تازه ای را برای ساخت واحدهای مسکونی در سرزمین های اشغالی صادر نکرده و مناقصه ای نیز در این رابطه اعلام نشده است.

دولت اسرائیل از واکنش به این خبر خودداری کرده است.

گفت و گوهای مستقیم اسرائیل با تشکیلات خودگران فلسطینی در سال ۲۰۱۰ به خاطر از سرگیری شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی متوقف شد.

رادیوی ارتش اسرائیل در گزارشی اعلام کرده که بنیامین نتانیاهو دستوراتی را درباره توقف ساخت و ساز به یوری آرئیل، وزیر مسکن این کشور ابلاغ کرده است.

آقای آرئیل در گفت و گو با این رادیو از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

از سوی دیگر، شورای یشا که برای گسترش شهرک های یهودی نشین فعال می کند، اعلام کرده که گزارش هایی را مبنی بر عدم موافقت دفتر نخست وزیری با برگزاری مناقصه های جدید دریافت کرده است.

نبیل ابوردینه، سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز به طور محتاطانه به این خبر واکنش نشان داده است.

آقای ابوردینه با تاکید بر اهمیت توقف شهرک سازی در از سرگیری گفت و گوهای صلح گفت: "اسرائیل باید این سیاست را به طور رسمی اعلام کند."

حدود نیم میلیون اسرائیلی در بیشتر از یکصد شهرک احداث شده در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی زندگی می کنند.

جامعه جهانی احداث شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغال شده پس از جنگ ۱۹۶۷ را غیرقانونی می داند.

پس از آن که سازمان ملل متحد در نوامبر سال گذشته عضویت فلسطینی ها را به "عضو ناظر غیرعضو" ارتقا داد، دولت بنیامین نتانیاهو از صدور مجوز احداث ۳۰۰۰ واحد مسکونی در شهرک های یهودی نشین خبر داد.

سازمان پیس ناو اعلام کرده که ساخت و ساز طرح هایی که از قبل تصویب شده اند، ادامه دارد.