توافق آمریکا و روسیه برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی سوریه

Image caption کری و لاوروف خواهان برگزاری هر چه سریع‌تر کنفرانس بین‌المللی سوریه شدند

روسیه و ایالات متحده از توافق برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح با هدف پایان دادن به خشونت ها در سوریه خبر داده اند.

در پی دیدار جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده با مقام های ارشد روسیه در مسکو، دو کشور اعلام کردند که به طرفین درگیری در سوریه برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی فشار وارد خواهند کرد.

همزمان، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران که به منطقه سفر کرده، خواهان گفت و گو میان حکومت سوریه و مخالفان "مسالمت آمیز" شد و درباره پیامدهای گسترش ناآرامی ها در این کشور به دیگر نقاط منطقه هشدار داد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با همتای آمریکایی خود در روز سه شنبه اعلام کرد که مسکو و واشنگتن خواهان برگزاری هر چه سریع تر یک کنفرانس بین المللی هستند تا دو طرف درگیری در سوریه را به اجرای مفاد توافقنامه ژنو ترغیب کنند.

به گفته او زمان برگزاری این کنفرانس احتمالا تا اواخر این ماه است.

آقای لاوروف همچنین تاکید کرد که برکناری بشار اسد نباید پیش شرط اجرای این توافقنامه باشد.

سرگئی لاوروف گفت: "ما نگران سرنوشت یک فرد نیستیم. ما نگران سرنوشت مردم سوریه هستیم."

توافقنامه ژنو که سی ام ژوئن سال گذشته به تصویب قدرت های جهانی رسید، بدون اشاره به آینده سیاسی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، خواهان یک دوره انتقالی در این کشور شده بود.

مفاد این توافقنامه به علت عدم برقراری آتش بس در سوریه، هیچ وقت اجرا نشد.

Image caption صالحی برای بررسی اوضاع سوریه پس از حملات سوریه به دمشق سفر کرد

جان کری نیز در سخنانی بر اجرای توافقنامه ژنو تاکید کرد.

به گفته آقای کری، این توافقنامه راه مهمی برای پایان دادن به خونریزی ها در سوریه است.

آقای کری هشدار داد که عدم اجرای توافقنامه به بروز خشونت های بیشتر ختم خواهد شد و تاکید کرد در صورت برقرار شدن دوره انتقالی در سوریه، دیگر نیازی به مسلح کردن مخالفان به وسیله آمریکا وجود نخواهد داشت.

جان کری همچنین در دیدار با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از منافع مشترک ایالات متحده و روسیه در سوریه خبر داده بود.

سوریه یکی از مهم ترین موضوع های مورد اختلاف میان آمریکا و روسیه است.

پیش از این دیدار ، مقام‌های آمریکایی گفته بودند که آقای کری تلاش خواهد کرد تا رئیس‌جمهوری روسیه را راضی کند که از وضع تحریم‌های بیشتر توسط سازمان ملل علیه سوریه حمایت کند و قطعنامه‌ مربوط به تحریم حکومت سوریه را وتو نکند.

همزمان، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به دمشق سفر کرد تا در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه آخرین تحولات این کشور را پس از حملات هوایی اسرائیل بررسی کند.

پیش تر اعلام شده بود که حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی، آفریقایی وزارت امور خارجه ایران برای بررسی موضوع به دمشق سفر می کند.

آقای صالحی پیش از سفر به سوریه، در سخنانی در امان، پایتخت اردن خواهان گفت و گو میان حکومت سوریه و مخالفان مسالمت آمیز شد.

آقای اسد در دیدار با آقای صالحی حملات اسرائیل را بیانگر دست داشتن این کشور و قدرت های منطقه ای و جهانی در ناآرامی های سوریه دانست.

آقای صالحی نیز بر همراهی ایران با سوریه در مواجهه با اسرائیل تاکید کرد.

"شواهد احتمالی"

از سوی دیگر، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، از موضعش درباره بحران سوریه دفاع کرده و با اشاره به تجربه جنگ عراق، درباره خطر اقدام‌کردن مبتنی بر "شواهداحتمالی" درباره سلاح های کشتارجمعی هشدار داده است.

آقای اوباما گفته است: "من بر اساس شواهد احتمالی تصمیم نمی‌گیرم. نمی‌توان بر اساس شواهد احتمالی، یک ائتلاف بین‌المللی درست کرد."

او در پاسخ به افرادی که درباره اهتمام آقای اوباما برای ساقط کردن بشار اسد از حکومت تردید دارند، صراحتا به سرانجام اسامه بن‌لادن و معمر قذافی اشاره کرد.

باراک اوباما که پیش تر کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه را "خط قرمز" خود عنوان کرده بود، به خاطر واکنش خود به گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره امکان کاربرد این گونه تسلیحات در این کشور مورد انتقاد بعضی از نمایندگان کنگره قرار گرفته است.

رئیس جمهور آمریکا که در یک کنفرانس خبری در جریان دیدار رئیس جمهوری کره جنوبی از کاخ سفید سخن می‌گفت، تاکید کرد: "متاسفانه کسانی دنبال جواب‌های ساده هستند ولی موقعیت فرق می‌کند. من باید مطمئن شوم که بر اساس امید و دعا تصمیم‌گیری نشود بلکه بر اساس تحلیل‌های اساسی تصمیم گرفته شود که واقعا موقعیت ما را در منطقه امن‌تر و باثبات‌تر کند."

مطالب مرتبط