استیون هاوکینگ به تحریم آکادمیک اسرائیل پیوست

Image caption نظریه‌های پروفسور هاوکینگ در باره منشاء کهکشانها او را به یکی از معروف‌ترین دانشمندان زنده تبدیل کرده است

استیون هاوکینگ، استاد فیزیک دانشگاه کمبریج، به تحریم آکادمیک حکومت اسرائیل پیوسته است.

به گزارش "کمیته بریتانیایی برای دانشگاه‌های فلسطین" پروفسور هاوکینگ بر اساس اطلاعات شخصی خود از اوضاع فلسطین و مشاوره با دیگران تصمیم گرفته از سخنرانی در یک کنفرانس در بیت المقدس خودداری کند.

کمیته بریتانیایی برای دانشگاه‌های فلسطین یک سازمان دانشگاهیان بریتانیایی است که برای حمایت از اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاههای فلسطینی تشکیل شده است و مخالف اشغال غیر قانونی سرزمینهای فلسطینی و سرکوب آزادی آکادمیک فلسطینیان توسط اسرائیل است.

یک سخنگوی دانشگاه کمبریج گفته است که پروفسور هاوکینگ بیانیه صادر شده توسط کمیته بریتانیایی برای دانشگاه‌های فلسطین در این خصوص را تایید کرده است.

او گفت این فیزیکدان برجسته "در خصوص این موضوع با همکاران دانشگاهی خود صحبت کرده و بنا به دلایل شخصی تصمیم گرفه که در کنفرانس ماه ژوئن حاضر نشود."

تصمیم استیون هاوکینگ مبنی بر پیوستن به تحریم آکادمیک اسرائیل در پی کمپین گروههای دانشگاهی فلسطینی و حامیان بریتانیایی آنها انجام گرفت.

او یک فیزیکدان نظری و کیهان‌شناس ٧١ ساله است که در حال حاضر، عضو انجمن سلطنتی علوم بریتانیا و همچنین عضو انجمن اسقفی علوم، آکادمی علمی کلیسای کاتولیک است.

نظریه‌های پروفسور هاوکینگ در زمینه منشاء کهکشانها، او را به یکی از معروف‌ترین دانشمندان زنده دنیا تبدیل کرده است.

استیون هاوکینگ که مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (موتور نرون) است، پس از سال‌ها پیشرفت بیماری در بدنش، کاملا فلج شده است و فقط از طریق ابزارهای الکترونیکی قادر به تکلم و ارتباط است.

از کتابهای او، کتاب تاریخچهٔ زمان: از انفجار بزرگ تا سیاه چاله‌ها به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

مطالب مرتبط