کارگردان پر اولاد چینی تحت بازجویی قرار گرفت

ژانگ
Image caption ژانگ ییمو با هفت فرزند از دو همسر و چند معشوقه قطعا قانون تک فرزند را نقض کرده است

یک کارگردان مشهور چینی به دلیل داشتن اولاد بیش از حد مجاز، با بازجویی و احتمال پیگرد قضایی مواجه شده است.

روز پنجشنبه، ١٩ اردیبهشت (٩ مه)، منابع خبری دولتی چین تایید کردند که از ژانگ ییمو، کارگردان معروف سینمای آن کشور که طراحی مراسم افتتاحیه بازی های المپیک پکن در سال ٢٠٠٨ را هم برعهده داشت، بازجویی به عمل آمده است.

طی روزهای اخیر، وبسایت های غیررسمی در چین گزارش کرده بودند که آقای ژانگ، ٦١ ساله، که دوبار ازدواج کرده، از دو همسر قانونی خود و همچنین زنان دیگری که با آنان رابطه داشته، هفت فرزند دارد.

براساس سیاست کنترل جمعیت در چین، موسوم به قانون تک فرزند، زوج های شهری در این کشور تنها مجاز به داشتن یک فرزند هستند. زوج های روستایی که فرزند اولشان دختر باشد، مجاز به داشتن فرزند دیگری هستند.

مقامات چینی قانون تک فرزند را به شکلی پیگیر اجرا می کنند و داشتن هفت فرزند، قطعا نقض آشکار این قانون است.

Image caption به هر زوج‌ چینی مجاز به داشتن یک فرزند است

یکی از مقامات اداره برنامه تنظیم خانواده در شهر ووشی گفته است که هنوز نمی تواند تایید کند که ژانگ ییمو دارای هفت فرزند است اما افزوده که این موضوع در دست بررسی است.

ظاهرا چن تینگ، همسر دوم ژانگ ییمو، در شهر ووشی سکونت دارد.

روزنامه مردم، ارگان حزب کمونیست چین، نوشته است که در صورت اثبات اتهام، ژانگ ییمو ممکن است به پرداخت تا یکصد و شصت میلیون یوان (معادل ٢٦ میلیون دلار) جریمه محکوم شود.

کسانی که از قانون تک فرزند تخطی کنند به "جبران خسارت به جامعه" محکوم می شوند که میزان آن به درآمد سالانه فرد بستگی دارد.

آقای ژانگ به خاطر ارتباط با نهادهای حکومتی، از "نخبگان" دولتی در چین محسوب می شود و انتشار خبر تخطی او از قانون تک فرزندی انتقاداتی را در رسانه های اجتماعی برانگیخت.

منتقدان ژانگ ییمو گفته بودند که از آنجا که این شخص دارای ثروت و موقعیت اجتماعی برتری است، به راحتی قانون را زیر پا می گذارد بی آنکه مجازات شود.

هنوز از واکنش ژانگ ییمو به گزارش مربوط به احضار و بازجویی از او گزارشی منتشر نشده است.

از جمله کارهای سینمایی این کارگران چینی می توان به "گل‌های جنگ" با شرکت کریستین بیل، "داستان ساده رشته خوراکی" و "زیر درخت افرا" اشاره کرد که درباره یک ماجرای عاشقانه در جریان انقلاب فرهنگی چین است.

مطالب مرتبط