پسر نخست وزیر سابق پاکستان ربوده شد

Image caption علی حیدر گیلانی کاندید حزب مردم برای انتخابات مجلس ایالت پنجاب است

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر سابق پاکستان می‌گوید مردان مسلح ناشناس، پسرش علی حیدر را در یک اجتماع انتخاباتی در شهر مولتان، در ایالت پنجاب، ربوده‌اند.

علی حیدر گیلانی یکی از نامزدهای حزب مردم پاکستان در انتخابات شنبه آینده بوده و نخست وزیر سابق گیلانی احزاب مخالف را به دزدیدن پسرش متهم کرده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این آدم‌ربایی را برعهده نگرفته است.

شاهدان عینی گفته‌اند آدم ربایان با یک خودرو هوندای سیاه و یک موتورسیکلت در محل برگزاری همایش انتخاباتی علی حیدر گیلانی ظاهر شدند و شروع به فریاد زدن کردند.

به گفته آنان، "مردی که جلوی علی حیدر گیلانی بود ناگهان به زمین افتاد و بعد آدم ربایان گیلانی را گرفتند و سوار ماشین کردند و به‌سرعت دور شدند."

گفته می‌شود فردی که به زمین افتاد، محافظ یا دستیار آقای گیلانی بوده و به ضرب گلوله کشته شده است.

علی موسی، برادر بزگتر علی حیدر، در حالیکه گریه می‌کرد به خبرنگاران گفت: "باید برادر ما همین امشب آزاد شود وگرنه نمی‌گذاریم در این منطقه انتخابات برگزار شود."

ماموران پلیس محل حادثه را محاصره کرده و برای یافتن حیدرعلی، به جستجوی منطقه پرداخته‌اند.

یوسف رضا گیلانی تا سال ۲۰۱۲ نخست وزیر پاکستان بود اما به این دلیل که از پیگیری پرونده اتهام فساد مالی علیه آصف علی زرداری، رییس جمهوری، خودداری ورزید، با رای دیوان عالی پاکستان مجبور شد از مقام خود کناره‌گیری کند.

Image caption یوسف رضا گیلانی تا سال گذشته نخست وزیر پاکستان بود

با این حال به گفته مایک وولدریج خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام‌آباد، آقای گیلانی و خانواده‌اش هنوز از اعتبار و قدرت قابل ملاحظه‌ای برخوردار هستند.

انتخابات سرنوشت ساز

علی حیدر، کوچکترین پسر نخست وزیر سابق،کاندیدای حزب مردم - حزب حاکم - در انتخابات مجلس ایالتی پنجاب است.

در انتخابات پارلمان‌های فدرال و ایالتی که روز شنبه (۲۱ اردیبهشت) برگزار می‌شود نمایندگان مجمع ملی - مجلس سفلا - و سنا - مجلس علیای - پارلمان فدرال و اعضای مجالس چهار ایالت پنجاب، بلوچستان، سند و خیبر پختونخوا انتخاب می‌شوند.

این انتخابات خونین‌ترین انتخابات پاکستان بوده و تا کنون بیش از صد نفر در ارتباط با این انتخابات کشته شده‌اند.

گروه طالبان پاکستانی تهدید کرده که مانع از برگزاری همایش‌ها و تبلیغات انتخاباتی حزب مردم، حزب عوامی ملی و جنبش متحد ملی خواهد شد زیرا این احزاب را بیش از حد "لیبرال" می‌داند.

علاوه بر پلیس و نیروهای امنیتی، ارتش پاکستان هم ۷۰ هزار نفر را در ایالتهایی که انتخابات در آن برگزار می‌شود مستقر خواهد کرد، به این ترتیب شمار نیروهای امنیتی برای این انتخابات به ۶۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

با این حال نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که این انتخابات از نظر تعداد شرکت کنندگان بی‌سابقه خواهد بود و شمار رای‌هندگان در آن بسیار بیشتر از انتخابات قبلی در سال ۲۰۰۸ خواهد بود که ۴۴% واجدان شرایط در آن رای دادند.

برخی ناظران، این انتخابات را یکی از مهمترین انتخابات پاکستان قلمداد می کنند. به گفته آنان، این انتخابات صحنه رویارویی گروه‌های خشونت طلب با کسانی است که به تعیین سرنوشت کشور از طریق صندوق رای اعتقاد دارند.

این اولین بار در تاریخ این کشور است که حزب حاکم دوره پنج ساله زمامداری خود را به پایان می‌برد و قرار است انتقال قدرت با رای مردم صورت گیرد.

پاکستان در سال ١٩٤٧ میلادی استقلال خود را به دست آورد اما فرماندار کل به نمایندگی از سوی سلطنت بریتانیا همچنان ریاست تشریفاتی این کشور را برعهده داشت.

در سال ١٩٥٦ پاکستان به جمهوری اسلامی تبدیل شد و از آن زمان، شاهد کودتاهای متعدد بوده و ارتش بارها زمام امور را در دست گرفته است.

مطالب مرتبط